2/2023

Výrobky z černých plastů a toxicita

| autor: František Vörös – konzultant Sdružení EPS ČR0

toy-ducks-535335_640.jpg
zdroj: Pixabay

Petrochemické firmy vyrábějí plasty většinou v naturální barvě. Pokud zákazníci požadují barevné, nebo speciální typy, mohou aplikovat tzv. předsměsi (masterbatche), což jsou koncentráty plastu, barviv a jiných aditiv. Uvádí se, že na jednoho výrobce panenských plastů připadá sedm výrobců masterbatchí nebo kompounderů.

Na www.polymer-additives.specialchem.com lze nalézt údaje o 273 070 aditivech a 15 101 pigmentech. Masterbatche se míchají s panenskými plasty buď u výrobců plastů, kompounederů nebo u zpracovatelů, např. vstřikováním nebo vytlačováním.

Nejpoužívanějším typem masterbatchí jsou bílé s aplikovaným oxidem titaničitým. Další významnou skupinou barevných předsměsí jsou černé odstíny, jak pro barvení naturálních plastů, tak pro barvení regranulátů. K dosažení žádaného černého podtónu se používají různé druhy sazí z pěti dostupných technologií jejich výroby.

Černé plasty je možno mechanicky recyklovat, avšak nejpoužívanější systémy třídění odpadních plastů dle typů, založené na principu NIR senzorů (near infrared radiation), neumožní rozpoznat plasty barvené sazemi, takže tyto následně končí na skládkách nebo ve spalovnách. Chemická recyklace těchto typů je možná.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP