1/2024

Vstupujeme do další fáze Green dealu, uvedla Von der Leyenová

| autor: Martina Jandusova0

51988071051_9caa7c3b44_c
zdroj: flickr.com

Evropská zelená dohoda vstupuje do nové fáze, ve které se zaměří na průmysl. Ve středu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém každoročním projevu o stavu Unie a nastínila, jak bude vypadat.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu přednesla Evropskému parlamentu ve Štrasburku projev, ve kterém hodnotila proměnu EU pod svým vedením. Dlouho očekávaný projev je poslední před tím, než jí na podzim příštího roku vyprší pětiletý mandát.

Před čtyřmi lety byla podle ní vytvořena Evropská zelená dohoda jako „odpověď na volání historie“. „Letošní léto bylo vůbec nejteplejší v historii Evropy. Řecko a Španělsko se potýkaly s nekontrolovanými požáry a jen pár týdnů na to je zasáhly ničivé povodně. Viděli jsme chaos a spoušť, které extrémní počasí napáchalo od Slovinska po Bulharsko po celé Unii. Taková je realita rozpálené planety. A právě proto, že je nutné ochránit naši planetu, vznikl Green Deal,“ uvedla von der Leyenová.

Předsedkyně označila Green deal za evropskou „strategii růstu“, která prokázala, že modernizace a dekarbonizace mohou jít ruku v ruce. „V posledních pěti letech se počet evropských oceláren s ekologicky čistou výrobou zvýšil z nuly na 38. Přilákali jsme více investic do čistého vodíku než Spojené státy s Čínou dohromady… Pokřtíme první kontejnerovou loď, která je poháněna čistým metanolem vyrobeným pomocí solární energie. V tom spočívá síla evropské reakce na klimatické změny,“ řekla von der Leyenová.

Další fáze

Předsedkyně Evropské komise následně uvedla, že vstupujeme do další fáze Evropské zelené dohody. „Jedna věc se nikdy nezmění. Během tohoto přechodu budeme nadále podporovat evropský průmysl,“ dodala.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP