Reklama

29. 10. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Vraťte vodovody a kanalizace obcím!

Vody je méně a méně, slyšíme stále. Voda se propírá ze všech stran především ve spojení se suchem. A ano, je to obrovský problém. Ten se řeší pobídkami, dotacemi, edukací a vším možným dostupným, co lidstvo k dispozici má. Platí, že všechno souvisí se vším, a tak problémů spíše přibývá.

Jak tak jezdím po různých tiskových konferencích k vodní problematice pořádaných, vodních konferencích věnovaných suchu nebo něčemu podobnému a sleduji změny v legislativě, krom sucha, na mě padá ze všech stran hlas o nedostatku peněz. 

Laická veřejnost samozřejmě jednoduše navedena ukáže prstem na velké nadnárodní giganty. Kdosi zvolá "vraťte vodovody a kanalizace obcím" a i přes to, že v drtivé většině nejsou "VaKy" v jiných rukou, veřejnost se k hlasitému provolávání nesmyslu přidá.

%pst%

Velká voda má problém, protože probíhá neustálý pokles odběru povrchové vody. Průmysl šetří, kde může. Jenže méně vody znamená menší příjem. Malá voda trpí nedostatkem tvorby úspor na budoucí údržbu. Kromě toho je naše vodní hospodářství silně atomizované, což řešení řady stávajících i budoucích problémů prodraží a zároveň prodlouží.

Nová legislativa plodí další a další výjimky, které znamenají pro provozovatele a vlastníky dodatečné zvýšené náklady. Kdesi jsem slyšel, že výjimek je už tolik, že kdyby se odstranily a všichni by například měli platit za odvádění srážkových vod do kanalizace, mohlo by být stočné o jednu třetinu nižší.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372