1/2024

Volkswagen chystá masivní investice ve výši 44 miliard eur do elektromobility

| autor: oEnergetice - Jan Moravec0

Volkswagen chystá masivní investice ve výši 44 miliard eur do elektromobility

S informací přišel výkonný ředitel společnosti Volkswagen Herbert Diess. Německý automobilový gigant Volkswagen vynaloží téměř 44 miliard eur (1 140 miliard korun) na vývoj a výzkum elektromobility do roku 2023.

Volkswagen se zaměří na vývoj elektromobilů, autonomních vozidel a nových služeb v oblasti elektromobility. Bude přitom spolupracovat s americkou automobilkou Ford.

Výkonný ředitel Herbert Diess doufá, že do konce tohoto roku bude uzavřena rámcová dohoda s Fordem. Diess dodává, že fúze s Fordem nebyla na pořadu jednání a také řekl, že neexistují žádné plány na kapitálovou účást v americké společnosti.

Dozorčí rada německého Volkswagenu hlasovala o dalekosáhlých plánech kapitálových výdajů na zahájení výroby elektrických vozidel v Evropě. Jedná se o nejradikálnější posun ve strategii Volkswagenu od roku 2015.

Volkswagen připraví plány na tři nové továrny na výrobu elektromobilů. Dále prozkoumá možná spojenectví s partnery v oblasti baterií a konkurenčních automobilek. Cílem společnosti je zvýšit produktivitu svých továren o 30 % do roku 2025.

„Společnost Volkswagen musí být efektivnější, produktivnější a výnosnější, aby mohla financovat vysoké výdaje v budoucnosti a tím zůstala konkurenceschopná,“ uvedl Herbert Diess.

Obavy z nezaměstnanosti

Odbory, které kontrolují polovinu míst v dozorčí radě společnosti Volkswagen, musí souhlasit s plány na vytvoření roční výrobní kapacity na úrovni jednoho milionu elektromobilů do roku 2025. Odbory mají zároveň obavy, že montáž elektromobilů bude vyžadovat méně pracovníků.

Německý automobilový průmysl zaměstnává zhruba 436 000 pracovníků ve výrobě benzinových a dieselových vozidel. Zaměstnanost je zavedením elektromobilů ohrožena, protože automobily se spalovacím motorem mají v motorovém prostoru kolem 1400 komponent oproti přibližně 200 komponentům u elektromobilů.

Vedení společnosti Volkswagen tento týden představilo plány na přeměnu automobilových závodů ve Zwickau, Emdenu a Hannoveru, aby vyráběly elektromobily. Zároveň poskytlo záruky práce pro stávající pracovníky těchto tří závodů do roku 2028.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA