2/2023

Vláda schválila půjčku pro OKD až do výše 700 milionů korun

| autor: Tisková zpráva MPO0

Vláda schválila půjčku pro OKD až do výše 700 milionů korun

Provozní úvěr, který společnost OKD získá od státního podniku PRISKO, jež spadá pod Ministerstvo financí, bude zajištěn zástavou k závodu OKD.

Poskytnutá půjčka půjde na zachování provozu těžební činnosti společnosti OKD a má především za cíl zachovat zaměstnanost a rovněž eliminovat možné negativní dopady na životy a zdraví obyvatelstva, životní prostředí a majetek těžební společnosti v podzemí.

"Jsem rád, že se mi podařilo přesvědčit pana vicepremiéra Babiše, že riziko konkursu OKD by přineslo státu v konečném důsledku výrazně větší náklady a že jsme se s Ministerstvem financí dohodli na takovémto řešení. Je jasné, že proces útlumu těžby v OKD musí být postupný a řízený," sdělil po včerejším vládním jednání ministr Jan Mládek.

Vláda dále uložila ministru průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministrem financí předložit do 31. října 2016 návrh postupu státu v rámci řešení útlumu lokalit OKD. V případě řešení úpadku reorganizací, kterou stát preferuje před konkursem, umožňuje OKD udržovat zaměstnanost a postupně propouštět zaměstnance až do roku 2023.

Reorganizace by zahrnovala postupné ukončování těžby — společnost OKD plánuje uzavření dolu Paskov na konci roku 2016 či na začátku roku 2017, uzavření dolu Darkov v roce 2017, dolu Lazy v roce 2018, dolu ČSA v roce 2021 a dolů ČSM v roce 2023.

V rámci řešení úpadkové situace společnosti OKD bylo také uloženo MPO a Českému báňskému úřadu připravit vznik báňské záchranné služby, která bude zajišťovaná státem.

Jediným akcionářem podniku PRISKO se stal stát zastoupený ministerstvem financí od 1. ledna 2008. Přešly na něj majetkové účasti vlastněné Českou konsolidační agenturou.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP