2/2023

Vláda schválila návrh kontrol překompenzace

| autor: Solární asociace0

Vláda schválila návrh kontrol překompenzace

Ministr Havlíček byl zároveň pověřen zpracováním návrhu úpravy zákona č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie, který má být předložen k projednání vládě ČR do konce tohoto roku.

Kontroly se budou vztahovat na výrobny uvedené do provozu od 1. ledna 2006 do 31. prosince 2015, u nichž součet podpory ve třech po sobě jdoucích letech přesáhl 200 000 EUR (zhruba 5 mil. Kč). Tento limit se vztahuje na příjemce podpory a nikoliv na výrobnu.

Fotovoltaické elektrárny pobírající pouze podporu výroby elektřiny z OZE a žádnou jinou podporu (např. investiční) nebudou podléhat individuální kontrole, ale výběrovému vzorku. Pro účely kontroly budou výrobny rozděleny do skupin na základě roku uvedení do provozu a výkonu, přičemž z každé skupiny projde kontrolou alespoň 5 vzorků.

Překompenzace se bude posuzovat podle výše vnitřního výnosového procenta (IRR) – pro solární elektrárny je navržena hodnota 10,6% (společně s dalšími nepalivovými zdroji jako jsou vítr a voda). Kontroly a rozhodování o případném krácení či vrácení podpory bude provádět Státní energetická inspekce.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP