1/2024

Vláda projednala dostavbu jaderných bloků, rozhodnout by měla do konce roku

| autor: TZ MPO ČR0

Vláda projednala dostavbu jaderných bloků, rozhodnout by měla do konce roku

Dopracovaný dokument má MPO předložit vládě v listopadu, kabinet by měl, aby se vše stihlo, rozhodnout do konce letošního roku.

"Připravit kvalitní a dostatečné podklady pro rozhodnutí vlády k výstavbě nových jaderných zdrojů je naprosto zásadní úkol letošního roku. Jde o klíčovou podmínku pro to, aby se mohl vybrat vhodný dodavatel.

Rozhodnout se musí rozumně a zodpovědně tak, aby nebyl ohrožen cílový termín 2035, kdy se má nový jaderný zdroj uvést do provozu," říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává:

„Bez dostatku energie z jádra by v roce 2035 elektrická energie v ČR radikálně chyběla, protože uhelné elektrárny dosluhují a plánuje se postupné odstavování stávající starších bloků Dukovan.“

Vláda také rozhodla, že vznikne nová pracovní skupina, která bude dohlížet na bezpečnostní zájmy státu v oblasti jaderné energetiky.

Předsedou bude vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller, členy mají vyslat ministerstva a úřady. Pracovní skupina má začít pracovat do konce června.

V materiálu také stojí, že plnění úkolů v jaderné energetice má podstatné zpoždění, na což ministr upozorňoval od svého nástupu do funkce v prosinci loňského roku.

A také na fakt, že nikdo z jeho předchůdců nejednal s Evropskou komisí o možné veřejné podpoře dostavby.

Což se změnilo Hünerovým jednáním hned s několika eurokomisaři včetně místopředsedy Evropské komise a komisaře pro energetiku Maroše Ševčoviče.

Ten jednak MPO osobně navštívil a s Tomášem Hünerem se rovněž setkal na 13. Evropském jaderném fóru (ENEF) v Bratislavě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA