2/2024

Větrat se vyplatí řízeně

| autor: UCEEB ČVUT0

Větrat se vyplatí řízeně

Problémy s nepříjemným prostředím ve špatně větraných místnostech rychle vyřeší otevření oken. Někdy je to však vykoupeno přívalem prachu, hluku, alergenů či zápachu zvenčí.

V zimě navíc do domu proudí také chlad, který zvedne účet za vytápění. Optimálním řešením může být instalace řízeného větrání se zpětným využitím tepla (rekuperace).

Systém rovnotlakého řízeného větrání se zpětným získáváním tepla je technicky složitější než ostatní způsoby ventilace budov. Oproti otevřeným oknům však nabízí možnost regulace přívodu a odvodu vzduchu podle požadavků uživatele, koncentrací škodlivin (CO2, vodní pára, aj.), čištění venkovního vzduchu filtry a případnou úpravu jeho teploty. Hlavní výhodou je významná úspora energie, v níž má navrch i nad jinými systémy nuceného větrání.

Podle Daniela Adamovského z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT tvoří spotřeba tepla na větrání u běžných rodinných a bytových domů postavených v souladu se současnými normami třetinu až polovinu nákladů na vytápění a přípravu teplé vody.

V závislosti na účinnosti rekuperačního systému je přitom možné v průměru ušetřit až 85 % energie, která je nezbytná pro ohřev větracího vzduchu a má přímý vliv na udržování pocitově příjemné teploty v interiéru.

Princip zařízení je prostý. Jedním ventilátorem je z domu odváděn vzduch o teplotě kolem 20 ° C, převážně z koupelny, WC a kuchyně. Současně druhý ventilátor přivádí do budovy studený venkovní vzduch, jehož teplota se v zimě může pohybovat i hluboko pod bodem mrazu.

Oba proudy vzduchu současně proudí rekuperačním výměníkem, v němž odpadní vzduch předává své teplo čerstvému přes oddělující teplosměnnou plochu, aniž by se s ním smíchal a kontaminoval ho škodlivinami nebo zápachem. Na dohřívání přiváděného vzduchu na pokojovou teplotu je proto potřeba podstatně méně tepla.

V horkém počasí je možné rekuperační výměník jednoduše vyřadit z provozu, aniž by systém přestal plnit ostatní funkce. Ani v létě proto není potřeba otvírat okna pro přívod čerstvého vzduchu. Celoročně je možné regulovat výkon větrání podle aktuálního výskytu škodlivin v domě a upravovat vzduch filtry.

Díky tomu není problém vyhnout se průvanu, zápachu, pylové zátěži i hluku, což zvláště ocení obyvatelé domů a bytů stojících v blízkosti rušných silnic, staveb, továren, rozkvetlých polí, restaurací apod.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA