2/2023

Vědci vyvíjejí nový typ plastů, který se nerozkládá celou věčnost

| zdroj: phys.org0

ipk-scraps-to-synthetics-pic-1.jpg
zdroj: fraunhofer.de

Nový typ plastu vyrobený z recyklovaného odpadu se snadno rozloží za méně než rok. Látka, která by brzy mohla být použita k ekologické výrobě a rozkladu převážně jednorázových produktů, se nazývá polyhydroxybutyrát.

Dnes si jen stěží dokážeme představit život bez plastů. Významnou roli mají v obalech a spotřebním zboží, zároveň jsou nepostradatelné pro průmyslové aplikace, jako pro automobilový a lékařský průmysl. Opakované použití a recyklace plastů z fosilních zdrojů zatím není běžnou praxí. Kromě toho plasty degradují hlemýždím tempem a znečišťují životní prostředí na dlouhou dobu. Velké plochy plastových odpadů plovoucí po oceánech svědčí o jejich síle znečišťovat. Plastové lahve a tašky pustoší pláže a na mnoha místech celé úseky pevniny.

Mezinárodní výzkumná iniciativa v oblasti biohospodářství

Plasty jsou po celém světě hojně využívány, proto je potřeba globálních recyklačních strategií tak naléhavá. Stále více vlád se uchyluje k zákazům jednorázových plastů, aby omezili prudký příliv plastového odpadu. Životaschopná alternativa, která by fosilní plasty ve velkém měřítku nahradila, ještě nebyla nalezena.

Proto německé spolkové ministerstvo školství a výzkumu (BMBF) zahájilo výzkumnou iniciativu „Bioökonomie International“ (Bioeconomy International) v úzké spolupráci s Fraunhofer IPK, katedrou technologie bioprocesů Technické univerzity v Berlíně, regionálními průmyslovými partnery a mezinárodními výzkumnými partnery z Malajsie, Kolumbie a USA. Vědci společně vyvíjejí metodu výroby polymerů bez využití prémiových zdrojů, jako jsou minerální, palmové a řepkové oleje, jejichž výroba je velmi škodlivá pro životní prostředí.

Nový plast podobný polypropylenu

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP