1/2024

Ve výrobně sušenek v Opavě se hřeje voda ekologičtěji a úsporněji

| zdroj: ČEZ0

production-4408573_640.jpg
zdroj: Pixabay

V rámci opatření šetrných k životnímu prostředí instalovala společnost Mondelez, která v Opavě provozuje továrnu na výrobu sušenek, ve své provozovně nové dva teplovodní kotle a kogenerační jednotku na ohřev teplé vody.

Dodavatelem, investorem i provozovatelem projektu, který společnosti Mondelez v důsledku také uspořil investiční náklady, se stala společnost ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO. Ta za celkem 36 milionů korun rekonstruovala v závodě plynovou kotelnu a zároveň zde vznikla také malá vlastní teplárna. Tato takzvaná kogenerační jednotka umožňuje díky využití zemního plynu efektivně a ekologicky vyrobit zároveň elektřinu a teplo.

Nové zařízení továrně, která disponuje certifikací LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) pro šetrné budovy, jejich konstrukci, provoz a správu, dále umožní snížit svou ekologickou stopu prostřednictvím nižších emisí CO2 ve srovnání s oddělenou výrobou elektřiny a tepla.

„Snižování ekologického dopadu naší činnosti je pro nás povinností, ale zároveň i klíčem ke spokojeným spotřebitelům našich produktů,“ říká Emmanuel Chilaud, ředitel opavského výrobního závodu. „Spotřebovávání menšího množství energie a vody, maximální redukce odpadů a snižování emisí, jsou základní naše cíle v provozu továren.

Děkuji našim kolegům, kteří projekt ve spolupráci s ČEZ Energo vymysleli, připravili a podíleli se na jeho realizaci,“ dodává s tím, že nová teplárna, která se stala součástí celého opavského komplexu, dodává teplo buď do výroby nebo ho v případě malého odběru ukládá v akumulační nádrži. ČEZ Energo dodává elektřinu z kogenerační jednotky přímo do sítě ČEZ Distribuce. Mondelez následně tuto ekologicky a efektivně vyrobenou elektřinu odebírá zpět, a tím významnou mírou přispívá ke snížení uhlíkové stopy opavského závodu.

Zatímco dříve využívaly kogenerační jednotky hlavně města, v poslední době se začínají stále častěji uplatňovat i v průmyslu. „Na tomto příkladu je krásně vidět, že kogenerace nepatří pouze do sektoru vytápění měst a obcí, ale má své postavení i v průmyslu,“ říká David Bauer, generální ředitel ČEZ Energo, a vysvětluje ekologický rozměr systému.

„Zatímco z některých klasických elektráren, které nejsou připojeny k teplárenské síti, uniká část tepla bez užitku do okolí, kogenerační jednotka naopak toto teplo využívá, čímž se její účinnost přeměny energie dostává nad 90 procent. Znamená to jak finanční úsporu, tak i vyšší ekologičnost a omezení úniku látek do ovzduší. Jako palivo je navíc využíván plyn, což je výrazně šetrnější zdroj než uhlí,“ vysvětluje David Bauer.

Opavská továrna je největším výrobním sušenkovým závodem společnosti Mondelez v Evropě. Její vlastník, společnost Mondelez, do ní v letech 2014-2018 investovala více než 4 miliardy korun. Z hlediska opatření šetrných k přírodě a zdrojům je například vybavena úsporným osvětlením, používá dešťovou vodu pro užitkové účely a generuje nulový odpad určený na skládku.

Udržitelný rozvoj se však týká také vybraných dodávaných surovin, které patří mezi klíčové složky zde pečených produktů. Sušenky Oreo využívají kakao z globálního projektu Cocoa Life zaměřeného na udržitelné pěstování kakaa. Pšenice, která je klíčovou složkou sušenek, je stále více získávána z programu Harmony, který podporuje biodiverzitu a šetrné environmentální postupy při produkci pšenice v Evropě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP