1/2024

Ve Skotsku vyroste 50MW bateriový systém u větrné farmy

| autor: oEnergetice.cz - Jana Červinková0

Ve Skotsku vyroste 50MW bateriový systém u větrné farmy

Celý systém by měl být dokončen na konci roku 2020. Skotsko, stejně jako Wales a Velká Británie, chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální.

Obnovitelná energie k dispozici kdykoliv

Skotská vláda schválila vybudování velkého bateriového systému u větrné farmy Whitelee nedaleko města Glasgow. Baterie budou uskladňovat elektřinu vyrobenou v 215 turbínách, které celou větrnou farmu tvoří, a částečně tak budou řešit problém intermitentní výroby větrných elektráren, jež se odvíjí od počasí. 

Podle vyjádření Scottish Power, provozovatele větrné farmy, bude celý bateriový systém pokrývat plochu větší, než je tenisový kurt.

Celý systém bude mít výkon 50 MW. To je dvakrát více než je výkon jakéhokoliv již existujícího bateriového úložiště ve Spojeném království. Baterie se budou na plnou kapacitu nabíjet přibližně hodinu. Očekává se, že práce na výstavbě bateriového úložiště začnou ještě letos a budou dokončeny na konci roku 2020.

„Víme, že výroba obnovitelné energie se musí zčtyřnásobit a víme, že větrné elektrárny na pevnině jsou tou nejlevnější formou zelené energie. Integrací skladovacích technologií s větrnými elektrárnami na pevnině odháníme jeden z mýtů o tom, že obnovitelná energie nemůže být k dispozici, když ji potřebujeme,“uvedl Keith Anderson, CEO Scottish Power.

Scottish Power, která bude rovněž řídit celý projekt bateriového úložiště, na počátku tohoto roku prodala svůj poslední majetek v oblasti fosilních paliv. Stala se tak první firmou ve Spojeném království, která vyrábí veškerou svou elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Uhlíková neutralita do roku 2050

Skotsko sledovalo cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045. Nicméně v květnu vláda oznámila, že se bude držet rady poskytnuté Výborem pro změnu klimatu (Committee on Climate Change), která navrhla směřování dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Podobně ze své ambicióznosti sníží i Wales. 

Podle již zmiňované Komise je ovšem reálné dosáhnout pouze 95 % snížení emisí, a to z důvodu významné role zemědělství ve státním hospodářství.

Také Velká Británieplánuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Stávající cíl této země je dosáhnout do 2050 snížení emisí o 80 %.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag