Reklama

20. 1. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

V Čechách se úspěch neodpouští ani městům ani obcím

Nemálo měst a obcí v českých zemích se s tímto problémem setkalo. Diktát skládkařské a svozové firmy je tvrdý, nesmlouvavý a mnohdy se z područí nelze vymanit. Zdánlivě.

Praxe jak z učebnice ekonomických škol. Konkrétně ve statích o monopolu. Nejprve dumpingové ceny a pak tiché utahování šroubů vedoucí až k přezíravému arogantnímu chování ke svým klientům - obcím. Následující případ nechť je motivací ostatním starostům a starostkám, kteří jsou v podobné situaci a chtějí ji řešit.

Pro informaci

Na přelomu roku 2012/2013 byl městu Šluknov předložen firmou EKO servis Varnsdorf a.s. dodatek ke stávající smlouvě s navýšenými cenami za svoz odpadu v důsledku inflace. To se dá pochopit. Další navýšení cen bylo však odůvodněno plánovaným ukončením provozu skládky v Rožanech.

Šluknov požadoval od EKO servisu Varnsdorf, a.s. datum, od kterého by měly ceny být navýšeny. Ta však datum neuvedla, a tak se vedení města rozhodlo dodatek nepodepsat. V důsledku toho firma podala městu Šluknov výpověď ze stávající smlouvy na zajištění svozu komunálního odpadu.

Někdo to dělat musí

Město Šluknov tedy vyhlásilo na tyto služby výběrové řízení, do kterého se přihlásili tři uchazeči. Kritériem byla nejnižší cena, kterou splnily Technické služby Šluknov s.r.o., druhá se umístila firma EKO servis Varnsdorf, a.s. a na třetím místě firma AVE.

Firma EKO servis Varnsdorf a.s. podala proti tomuto výsledku námitky a zadavatel reagoval tak, že zrušil rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky a veřejnou zakázku zadal napřímo (in house) vlastní firmě Technické služby Šluknov, spol. s.r.o.

To se samozřejmě nelíbilo EKO servisu, který je dceřinou firmou nadnárodního odpadářského gigantu Marius Pedersen. Svozovka nelenila a podala podnět k přešetření na ÚOHS. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se případem začal zabývat. Zde je na místě říci, že Technické služby Šluknov, s.r.o tuto službu občanům zajišťovali již od 1. října 2013.

A martyrium začalo

V průběhu více než tří let postupně ÚOHS vydal několik rozhodnutí, proti kterým EKO servis Varnsdorf, a.s. tvrdošijně podávala námitky a naposledy rozklad. Celý tento proces skončil v prosinci 2016.

Přezkoumávání a prověřování ze strany ÚOHS trvalo bezmála tři a půl roku, během kterých bylo město nuceno opakovaně dokládat neskutečné množství dokumentů, faktur, reagovat na mnoho námitek a dělat spousty různých libůstek s řízením ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372