1/2024

V Británii zprovoznili obří bateriové úložiště Pillswood s kapacitou 196 MWh

| autor: Jiří Salavec| zdroj: oenergetice.cz0

Harmony-Energy-PILLSWOOD
zdroj: harmonyenergy.co.uk

Bateriové úložiště Pillswood s výkonem 98 MW a kapacitou 196 MWh ve východním Yorkshiru zahájilo svůj provoz. Úložiště využívající systém Megapack od společnosti Tesla může podle provozovatele dodávat elektřinu až pro 300 tisíc domácností po dobu dvou hodin. Cílem projektu je kromě jiného efektivnější využití OZE, a to zejména větrných elektráren u pobřeží země.

Společnost Harmony Energy oznámila, že úspěšně zprovoznila své bateriové úložiště Pillswood nacházející se ve východním Yorkshiru. Projekt s instalovaným výkonem 98 MW dokáže uložit až 196 MWh elektřiny. Po dobu dvou hodin tak umožní dodávky elektřiny až 300 tisícům britských domácností.

"Dokončení a zprovoznění projektu Pillswood, z hlediska energetické kapacity největšího svého druhu v Evropě, je významným milníkem pro Harmony Energy Income Trust. Projekt je prvním ze šesti obdobných projektů, které zamýšlíme dokončit v příštím roce," říká Peter Kavanagh, ředitel Harmony Energy.

Pillswood energy storage disponuje bateriemi Megapack od americké společnosti Tesla. Provoz úložiště zajistí algoritmická obchodní platforma Autobidder, taktéž od Tesly.

Původně Harmony Energy počítala se zprovozněním úložiště ve dvou fázích, a to letos v prosinci a příští rok v březnu. Dokončovací práce však dodavatelé zvládli rychleji, a bylo tak možné celý projet spustit ještě před nadcházejícím zimním obdobím.

"Všechny zúčastněné strany uznaly, že je důležité dosáhnout zprovoznění projektu před zimou. Proto bychom rádi poděkovali společnostem Tesla, G2 Energy a Northern Powergrid za jejich úsilí při realizaci projektu v předstihu, navzdory velmi náročnému geopolitickému a globálnímu prostředí," dodává Peter Kavanagh.

Vyrovnávání výroby z obnovitelných zdrojů

Úložiště Pillswood se nachází v sousedství rozvodny Creyke Beck provozovatele přenosové soustavy National Grid. Do stejné rozvodny bude přitom zaústěna i Dogger Bank - největší offshore větrná elektrárna na světě. Její první fáze má být uvedena do provozu v létě příštího roku. Předpokládá se, že úložiště pomůže s vyrovnáváním její výroby.

"Bateriové systémy pro ukládání energie jsou zásadní pro uvolnění plného potenciálu obnovitelné energie ve Spojeném království. Doufáme, že tento konkrétní vyzdvihne Yorkshire jako lídra v řešeních zelené energie," dodává Kavanagh.

Bateriové úložiště umožní maximalizovat využití například větrných elektráren tím, že zkrátí dobu, po kterou je potřeba výrobu větru omezovat kvůli nerovnováze nabídky a poptávky nebo omezením v síti.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA