1/2021

Uvedla nová odpadová legislativa věci do pohybu?

| autor: Martina Jandusova0

800px-Praha,_Malostranské_náměstí_-_svoz_odpadu_655.jpg
zdroj: wikimedia.org

Po letech snažení, průtahů a tisíců připomínek během meziresortních jednání, se stalo to, co se už zdálo téměř nemožné. Zástupci dotčených stran nakonec dospěli k akceptovatelnému kompromisu, takže zákon o odpadech mohl na začátku letošního roku vstoupit v platnost.

Ministerstvo životního prostředí balíček nové odpadové legislativy prezentovalo s tím, že díky němu bude odpadové hospodářství v Česku nastaveno na maximální třídění. Naděje se vkládají v to, že u nás vznikne prostor pro rozvoj recyklačního průmyslu. Nová odpadová legislativa má přinést vyšší míru třídění, ale co je důležitější, i intenzivnější recyklaci odpadů, odklon využitelných odpadů ze skládek a naplnění evropských cílů, které jsou pro nás povinné.

Právě recyklace, konkrétně její nedostatečná podpora v nové legislativě, byla Ministerstvu během jednání opakovaně vyčítána. Obdobné hlasy se sice objevují dosud, největší váhu má ale to, co zaznívá z praxe. Digitální odpadové tržiště Cyrkl potvrzuje, že se s novou odpadovou legislativou se proměnila i situace s odpady inzerovanými na digitálním tržišti. Firmy zde mohou prodat odpady, pro které nemají využití. Ty od nich kupují společnosti, pro které jsou tyto odpady materiálem pro výrobu. Na jaře byla na tržišti oproti podzimu vidět více než dvojnásobná aktivita.

"Aktivita na našem tržišti se od začátku roku raketově zvedá, firmy si začínají uvědomovat důležitost cirkulární ekonomiky, a to především vlivem extrémního růstu cen odpadních komodit (u kovů až o 82 %, u plastů a papíru více než 100 %). Další velkou motivací je i růst ceny skládkovného, a to především u těžkých odpadů, jako jsou kaly. Budoucnost odpadového hospodářství je digitální a transparentní," říká Cyril Klepek, zakladatel digitálního odpadového tržiště.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace