1/2021

USA upevňují spolupráci s Vietnamem v oblasti energetiky, do země chtějí dodávat plyn

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

gulf-1356004_640.jpg
zdroj: Pixabay

Spojené státy americké v posledních letech intenzivně navyšují těžbu zemního plynu, se kterou roste i jeho vývoz na zahraniční trhy. U příležitosti Indo-pacifického obchodního fóra tak americké společnosti uzavřely s obchodními partnery z Vietnamu a dalších asijských zemí řadu dohod v oblasti rozvoje energetické infrastruktury, které mají USA rovněž otevřít cestu k dodávkám zemního plynu.

Většina z uzavřených dohod se podle serveru S&P Global Platts týká již stávajících projektů v různých fázích. Vietnam se v současné době potýká s klesající domácí těžbou plynu, která by mohla být překážkou pro tamní intenzivní hospodářský růst. Dohody podle serveru zahrnují zejména projekty v oblasti dodávek energetických zařízení či financování rozvoje energetické infrastruktury, což Spojeným státům rovněž pomůže s exportem zkapalněného zemního plynu (LNG) na Vietnamský trh.

Příkladem může být podpis memoranda o porozumění mezi dceřinou společností americké ExxonMobil, japonským výrobcem elektrické energie JERA a městem Hai Phong ležícím na vietnamském pobřeží o integrovaném LNG-to-power projektu. Společnosti se se zástupci města domluvily na rozšíření spolupráce v prozkoumání příležitostí rozvoje tamního trhu s plynem, včetně výstavby terminálů na dovoz LNG a plynových zdrojů.

Představitelé společnosti ExxonMobil vyjádřili zájem o vybudování těchto zařízení již v červnu při telefonickém hovoru s vietnamským premiérem. Terminál na dovoz plynu a elektrárny o instalovaném výkonu až 4 GW by mohly zahájit provoz mezi lety 2025 až 2030.

„Hai Phong se industrializuje rychlým tempem s ročním růstem přes 20 %. Proto roste naše roční spotřeba elektrické energie a očekává se, že se mezi lety 2020 a 2030 zdvojnásobí,“ uvedl Nguyen Van Tung, předseda lidového výboru Hai Phongu.

Další spolupráci navázaly i společnosti General Electric a vietnamská VinaCapital. V rámci memoranda o porozumění má GE poskytnout plynové turbíny a další zařízení pro výstavbu paroplynové elektrárny v jižní provincii Long An, která má rovněž odebírat plyn z LNG terminálu. Projekt o instalovaném výkonu 3 GW má nahradit původní projekt na vybudování uhelné elektrárny, který byl zrušen z obav na jeho dopad na životní prostředí.

Kromě uvedených memorand byla navázána spolupráce na dalších několika projektech LNG terminálů spojených s výrobou elektřiny z dováženého plynu.

K rozvoji vietnamské energetické infrastruktury přiloží ruku i americká vláda

Kromě soukromého sektoru přispějí k rozvoji energetické infrastruktury ve Vietnamu i americké vládní agentury. Během obchodního fóra oznámila Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID) spuštění nového pětiletého programu o hodnotě 36 milionů dolarů, který má ve Vietnamu urychlit rozvoj využívání nízkoemisních zdrojů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo