2/2023

USA brzy vydá plán na pomoc americkým ropným společnostem

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

USA brzy vydá plán na pomoc americkým ropným společnostem

Přibližně 85 % celosvětových ropných skladovacích prostor, nepočítaje skladovací zařízení na moři (plavidla), je již zaplněno. Zpráva o možných dalších skladovacích prostorech je tak ropnými společnostmi, respektive také obchodníky, přijata s velkým očekáváním, jelikož by pro svou ropu našly odbyt.

„Prozkoumáváme také možnost skladování dalších několika stovek miliónů barelů s ropou, takže se díváme na spoustu různých možností,“ pronesl Mnuchin na briefingu v Bílém domě o dopadech COVID-19 na průmysl.

Státní strategická ropná rezerva USA nyní pojímá přibližně 636 miliónů barelů ropy, přičemž maximálně může držet až cca 714 miliónů barelů.

Trump prohlásil, že pomoci ropnému průmyslu přikládá nejvyšší prioritu. Přesné datum, kdy jeho administrativa plánuje vydat plán na pomoc ropným společnostem, ovšem neuvedl a prohlásil jen, že brzy.

„Je to neuvěřitelné. Ceny jsou tak nízko, že v některých případech skladujeme ropu a dostáváme za skladování zaplaceno, protože pro to (skladování) máme obrovské kapacity. Takže to, co se stalo se strategickými rezervami, je úžasné,“ pronesl Trump.

Ceny ropy během středy prudce vzrostly, přibližně o 10 % poté, co americké zásoby rostly méně, než se předpokládalo. To může značit, že se poptávka po ropě pomalu vzpamatovává, jelikož stále více států, stejně jako v případě evropských států, uvolňuje opatření související s COVID-19.

Světová poptávka po ropě klesla přibližně o 30 % a na ropném trhu je stále převis nabídky nad poptávkou. Proto se ropné skladovací zařízení rychle zaplňují a dle některých analytiků ropa ještě nemusí být z nejhoršího venku a opět může nastat skokový pokles cen ropy.

Dle prezidenta OPEC, Mohameda Arkaba, by se ceny ropy měly v druhé půlce roku zotavit díky škrtům v produkci dohodnuté členy OPEC+ a postupnému rušení opatření na zamezení šíření onemocnění COVID-19 po celém světě. Akrab předpovídá, že by se ceny ropy mohly ve třetím čtvrtletí vyšplhat na 40 USD.

Foto: flickr.com

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE