2/2023

UCEEB začal v poušti vyrábět vodu ze vzduchu

| autor: UCEEB ČVUT v Praze0

UCEEB začal v poušti vyrábět vodu ze vzduchu

Testování bude vyhodnoceno na sklonku roku 2019. Získané zkušenosti ze zkušebního provozu konstruktéři využijí při práci na návrhu zařízení pro český pavilon na EXPO 2020 v Dubaji, které by mělo být instalováno v příštím roce.

Testování systému poběží v poušti Sweihan v SAE zhruba šest měsíců, aby byla k dispozici data jak z provozu v extrémních letních podmínkách, tak na podzim a v zimě. 

Během této doby si jeho tvůrci pod vedením Tomáše Matušky chtějí ověřit, jak S.A.W.E.R. obstojí v reálném pouštním prostředí, v němž bude muset odolávat vysokým teplotám, jemnému písku a dalším nepříznivým vlivům.

S těmi se ostatně musel vypořádat i tým z ČVUT UCEEB, který do Spojených arabských emirátů přijel uvést zařízení do provozu. Kvůli vysokým teplotám kolem 45 °C mohli vědci pracovat pouze po nocích, zatímco přes den odpočívali. 

Také z tohoto důvodu je výhodou, že jejich trvalá přítomnost na místě není potřeba, protože data budou sbírána dálkově. Počítá se pouze s několika kratšími cestami do Spojených arabských emirátů kvůli kontrolám a případným úpravám zařízení.

Na jakékoliv závěry ohledně odolnosti a výkonnosti zařízení je po několika dnech provozu příliš brzy. Získaná voda ze systému může být využita na nedaleké velbloudí farmě, kam pro ni chodí i beduíni z okolí. 

Právě těm by mohl systém v budoucnu významně pomáhat, protože by měl být schopen pracovat naprosto autonomně pouze s využitím sluneční energie i v těch nejodlehlejších oblastech, kam nevedou asfaltové silnice ani elektrické vedení. Vzhledem k úbytku pitné vody ve světě však není vyloučeno, že S.A.W.E.R. najde využití i jinde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP