1/2024

UCEEB pomohlo s energetickým konceptem bytového domu podepřeného sochami

| autor: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT0

UCEEB pomohlo s energetickým konceptem bytového domu podepřeného sochami

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT se podílelo na přípravě projektu energeticky vysoce úsporné budovy prošpikované nejmodernějšími technologiemi.

Podoba Nové Invalidovny má ztělesňovat ležící postavu, kterou symbolicky opatrují sochy od výtvarníka Davida Černého.

Odvážnou uměleckou vizi architekti spojili se záměrem pozitivně ovlivňovat život obyvatel domu pomocí moderních automatizovaných technologií a co nejvíce pro jejich provoz využívat obnovitelné zdroje energie.

Aby se lidem v Nové Invalidovně po jejím dokončení žilo pohodlně, bylo nejprve nutné provést detailní simulace chování stavby v různých variantách zasklení, stínění a jeho řízení, zdrojů energie a jejich kombinací, ještě než bude postavena.

Práce na ní se ujal tým z ČVUT UCEEB pod vedením doc. Ing. Tomáše Matušky, Ph.D. Z výsledků mnoha variant počítačových simulací vzešla optimální varianta energetického konceptu, zahrnující stavebně-technické řešení budovy, systém vytápění s možností chlazení, nuceného větrání a přípravy teplé vody.

O komfortní vnitřní prostředí v budově se postará centrální vzduchotechnika s rekuperací tepla a automatické stínění oken na jižních fasádách, které bude zejména v létě chránit interiéry před přehříváním.

Vytápění a chlazení objektu bude založeno na betonových tepelně aktivovaných konstrukcích ve spojení s tepelnými čerpadly země-voda (systém GEOTABS) a pokročilým systémem prediktivního řízení MPC.

Na střeše bude umístěna solární elektrárna a připravuje se využití bateriového úložiště ve spojení s implementací lokální distribuční soustavy.

Projektové a architektonické práce zajišťuje studio Qarta architektura. Investorem a developerem Nové Invalidovny je společnost Trigema.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag