2/2023

The European Green Deal očima ČAObH

| autor: Pavel Mohrmann0

The European Green Deal očima ČAObH

Současný výkonný ředitel ČAObH a bývalý Ministr životního prostředí Miloš Kužvart nám odpověděl v kratičkém rozhovoru na dvě otázky.

Co znamená pro oběhové hospodářství The European Green Deal?

The European Green Deal v oblasti oběhového hospodářství je z mého pohledu užitečným, podpůrným momentem pro naše snahy v České republice. Nyní je již v Evropském kontextu živě diskutován tzv. Akční plán pro oběhové hospodářství.

V nejbližších letech čeká Českou republiku skutečná revoluce v nakládání s odpady. Je to obrovská, historická výzva, a dovolte mi udělat jakousi (dnes již historickou) paralelu: Jde o obdobu počátku 90. let, kdy i v mezinárodním kontextu měly celé části České republiky hanlivý přídomek „černý trojúhelník“ díky spoustě znečištění, které vypouštěl do ovzduší zastaralý průmysl a energetika.

Čekala nás finančně velmi náročná kampaň odsíření a odprášení exhalací, jednoduše proto, aby se tu vůbec dalo dýchat. Měli jsme na to řadu let, a z pohledu před 30 lety nesmírně ambiciózních cílů byly tyto cíle do konce roku 1998 splněny.

Poučme se z této naší minulosti, kdy byl jasný cíl, byla politická vůle něco změnit, a nedejme se v naší „oběhové“ snaze zviklat různými lobbisty. Praktické zkušenosti z obcí a měst České republiky ukazují, že můžeme výrazně efektivněji třídit odpady a co se týká tak diskutované výše tzv. skládkovacího poplatku v roce 2030: za 10 let bude na úrovni SOUČASNÉHO průměru vyspělých zemí Evropské unie, které již řadu let odmítají vše bezhlavě skládkovat…

Ale je jasné, že celá řada otázek se musí na úrovni EU rychle dotáhnout do konce. Dva příklady za všechny: jak pojmout ekomodulaci? a jak napomoci větší poptávce po výrobcích z recyklovaných materiálů?

Jakou roli může hrát ZEVO v oběhovém hospodářství?

Velice významnou. Právě v České republice jsme doplatili na některá chybná rozhodnutí Evropské komise v minulosti, kdy již dlouhou řadu let nemá Česká republika možnost čerpat investiční dotace na výstavbu nových, moderních kapacit na energetické využití k tomu vhodného, materiálové jinak nevyužitelného odpadu.

ZEVA mohou výrazně napomoci nejen k odklonu od uhelné energetiky, ale dnes díky moderním technologiím čištění kouřových zplodin za skutečně minimálního, hluboce podlimitního znečištění ovzduší v okolí moderních ZEVO z pohledu oběhového hospodářství jsou výstupem ZEVO tzv. VEP – vedlejší energetické produkty, které (díky ověřování akreditovanými laboratořemi) jsou vhodné pro další využití ve stavebnictví, jako náhrada primárních, přírodních stavebních hmot a materiálů.

Foto: Miloš Kužvart

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP