2/2023

Tesla začne vyrábět v Číně své bezkobaltové baterie

| autor: Jan Kroneisl| zdroj: oenergetice.cz0

Tesla začne vyrábět v Číně své bezkobaltové baterie

Velcí výrobci automobilů s nastupující elektromobilitou hledají cesty, jak zlevnit zatím nejdražší komponentu – baterie. Zatím nejčastěji používané baterie obsahují i nezanedbatelné množství kobaltu. Jeho těžbu přitom většinou provázejí kontroverzní podmínky, kdy je pro těžbu využívána dětská práce. Kromě toho pro globální rozvoj elektromobility není světových zásob kobaltu tolik, aby očekávanou poptávku zvládly pokrýt. To by nutně vedlo k tomu, že by cena baterií místo zlevňování stoupala.

Tesla proto plánuje začít vyrábět v nové šanghajské Gigafactory svůj Model 3, který by poháněly baterie bez obsahu kobaltu. Eleon Musk již dříve v tomto roce oznámil, že s bateriovou firmou CATL vyvíjejí přelomové baterie, které by umožnily životnost až milion mil a které by díky jednodušší technologii a masové produkci snížily náklady natolik, že by auta mohla plně konkurovat klasickým spalovacím motorům. Nové baterie mají používat nízkokobaltové a bezkobaltové technologie.

Zda bezkobaltové baterie, schválené čínskými úřady, jsou zároveň i slibované přelomové levné baterie s velkým dojezdem z prohlášení není jasné. Podle zpráv se zdá, že se jedná o několik samostatných kroků, které možná budou v budoucnu spojeny do jednoho zařízení. Nové baterie s velkým dojezdem by tak měly být buď na bázi lithium-železo-fosfor, nebo s využitím klasické katody, která ale bude mít snížený podíl kobaltu. Skládat se má rovněž z niklu či manganu, přičemž nikl bude tvořit 50 % a kobalt 20 %.

Příchod přelomové baterie nicméně Eleon Musk oznámí ke konci letošního, či začátku příštího roku. Pro pokles cen baterií chce Tesla zavést vysokou automatizaci ve výrobě, aby mohly vzniknout nové “terafactories”, které by měly mít až 30x větší velikost než současná nevadská továrna Gigafactory.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP