1/2024

Teplárny Brno snižují cenu tepla

| zdroj: brno.cz0

Brno,_Cimburkova,_Teplárny_Brno_(2317).jpg
zdroj: wikimedia.org

Teplárny Brno s platností od 1. 3. 2023 snižují cenu tepla. Cena tepelné energie na výstupu ze sekundární sítě bude 1 350 Kč/GJ bez DPH (1 485 Kč/GJ s DPH) a na výstupu z primární sítě bude činit 1 190 Kč/GJ bez DPH (1 309 Kč/GJ s DPH). Hlavním důvodem, který umožnil teplo zlevnit, jsou nižší náklady na nákup zemního plynu a emisních povolenek. Průměrná domácnost se spotřebou 20 GJ ročně tak zaplatí asi o 3 740 korun méně než při cenách platných od listopadu loňského roku.

„Ceny zemního plynu v posledních měsících začaly klesat. A i když vývoj pro další období zůstává těžko předvídatelný a většinu plynu brněnské teplárny musely nakoupit kvůli zajištění plynulosti dodávek tepla za ceny, které odpovídaly situaci na komoditních trzích, chtěli jsme po dohodě s managementem společnosti přistoupit ke snížení ceny ve prospěch Brňanů co nejdříve,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková a dodala: „Velmi si cením rovněž toho, že dosavadní data ukazují, že většina lidí se chová zodpovědně, šetří energiemi a zbytečně nepřetápějí, protože největší úsporu v domácnostech lze dosáhnout podle odborníků právě na topení.“

Snížit cenu tepla umožnil teplárnám také příznivý vývoj příjmů z prodeje elektřiny a ze zajišťování podpůrných služeb. „Kogenerace, kdy se spolu s teplem vyrábí elektřina, se dlouhodobě ukazuje jako nejvýhodnější způsob. Už před energetickou krizí jsme se také cíleně soustředili na modernizaci technologií našich zdrojů, abychom mohli cenu plynu, který je jako naše primární palivo pro cenotvorbu tepla zásadní, vyrovnávat z našich navazujících příjmů jak z prodeje elektřiny, tak například za služby výkonové rovnováhy, kterou od nás odebírá státní společnost ČEPS zodpovídající za přenosovou síť,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Brňané topí méně, šetřit pomáhá i počasí

Už od konce minulého roku je patrné, že většina zákazníků Tepláren Brno využívá úsporná opatření včetně těch, která jim doporučovaly brněnské teplárny v kampani Topme chytře!

Za období od loňského října po konec letošního ledna zákazníci Tepláren Brno snížili spotřebu tepla zhruba o 11 procent. „V absolutním vyjádření tak spotřebovali vlivem úsporných opatření o 200 tisíc GJ méně, v korunovém vyjádření činí úspora až 300 milionů korun. Podle přepočtu spotřeby na teplotní parametry sezony 2021/2022 je tato úspora daná skutečně úspornými opatřeními, nikoliv klimatickými podmínkami,“ zdůraznil finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

I ty však šetrnějšímu chování spíše nahrávaly. Průměrná teplota od loňského října do konce letošního ledna činila + 5,3 °C, což je za stejné období v meziročním srovnání o téměř jeden stupeň Celsia tepleji. „Vůči dlouhodobému třicetiletému průměru je aktuální období teplejší o 1,8 °C a od roku 1990 se jedná o třetí nejteplejší období říjen–leden,“ doplnil Přemysl Měchura.

Kombinace teplého počasí a úsporného chování zákazníků stojí rovněž za historicky nejnižším prodejem tepla. Za období od října 2022 do ledna 2023 ho teplárny prodaly 1,6 milionu GJ, což je v meziročním srovnání patnáctiprocentní pokles.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP