1/2021

Temelín plánovaně vymění palivo v reaktoru prvního bloku

| zdroj: ČEZ0

mezi-dulezite-cinnosti-budou-patrit-kontroly-turbiny.jpg
zdroj: cez.cz

Téměř čtrnáct tisíc činností včetně výměny paliva čeká na energetiky během plánované odstávky prvního bloku temelínského bloku. Ta začala 26. 3. a bude probíhat ve zpřísněném „covid režimu“. V praxi to může znamenat až tisíc testů denně. Na práce si energetici naplánovali dva měsíce.

Během odstávky očekávají energetici v areálu elektrárny navíc až pět stovek nových zaměstnanců dodavatelských firem. Před odstávkou tak ještě zpřísnili proticovidová ochranná opatření.

„Půjde vůbec o první temelínskou odstávku, při které budeme v plném rozsahu testovat. Na zvýšený nápor lidí jsme připraveni personálně i logisticky. U klíčových profesí máme striktně oddělené týmy A a B. U těchto lidí navíc zkrátíme týdenní periodu testování, zahraniční pracovníky budeme prvních pět dní testovat v podstatě každý den,“ uvedl příklady zesílených opatření Jan Kruml, ředitel elektrárny Temelín.

Systém testování pracovníků vedení elektrárny spustilo začátkem února a postupně ho posilovalo. Aktuálně umožňuje denně provádět až 1000 testů.

„Jako prvek kritické infrastruktury musíme být přísnější a v předstihu před celostátními opatřeními. Odstávku můžeme zvládnout kvalitně a včas, jen pokud na elektrárně udržíme příznivou situaci. V Dukovanech se nám to při odstávce čtvrtého bloku daří a stejně jsme připraveni i v Temelíně,“ ujistil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 14 tisíc činností včetně 73 investičních akcí. K pravidelným akcím patří výměna cca čtvrtiny paliva (letos konkrétně 48 ze 163 palivových souborů) a kontroly bezpečnostních systémů.

„Vedle toho nás i letos čeká náročná výměna obou separátorů. V harmonogramu této akce je až 500 dílčích činností a stejně jako loni na druhém bloku, i tady očekáváme následně zvýšení výkonu, řádově v jednotkách megawatt,“ upřesnil Jan Kruml.

Hodně práce bude kolem turbíny. Energetici zde instalují speciální zařízení na snížení chvění a posílí diagnostický systém. Hned sedm investičních akcí proběhne na systému cirkulační chladicí vody. V elektrické části vymění jeden z blokových transformátorů. Z bazénu vedle reaktoru do skladu v areálu elektrárny technici přesunou tři kontejnery naplněné použitým palivem.

Druhý blok byl v provozu od poloviny loňského května. Vlastní odstavení ČEZ plánuje na dnešní večer a dojde k němu při přibližně třetinovém výkonu reaktoru.

I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Odstávku druhého bloku energetici naplánovali na začátek července.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo