Reklama

11. 11. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Švýcarská média kritizují prodej azbestem kontaminovaných železničních vagonů do ČR

Zpráva ve švýcarské veřejnoprávní televizi SRF z 24. 10. 2016 zaujala všechna hlavní média v zemi a upozornila na eticky problematické aspekty prodeje 25 osobních železničních vagonů společnosti RegioJet určených k sanaci.
Tento problematický obchod za cca 1 milion švýcarských franků se uskutečnil v létě tohoto roku.Vagony prodala společnost Švýcarské spolkové dráhy (SBB), která je plně vlastněna státem. O transakci společnost informovala pouze odborný tisk. O akci nevěděl ani železniční odborový svaz (SEV).

Po té, co věc vyšla najevo, stala se velmi propíranou. Ve Švýcarsku se tato kauza považuje za nemorální především proto, že se státní dráhy rozhodly řešit situaci kontaminovaných vagonů řešit jejich prodejem do ciziny. Tím se jednoduše zbavily odpovědnosti za nákladnou likvidaci po ukončení životnosti vagonů.

SBB zareagovala tím, že věc bere dlouhodobě velmi vážně a doložila to existencí doposud realizovaných sanačních a likvidačních postupů. SBB upozornily, že již letos v létě informovaly o tom, jaké nebezpečí problém představuje. Jde prý o azbest vázaný v malých množstvích, který se může do prostředí uvolnit jen za určitých podmínek. Například při broušení, nebo používání antikorozních nástřiků. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372