1/2024

Světový den vody 2019 a jeho oslavy v regionech

| autor: SOVAK ČR0

Světový den vody 2019 a jeho oslavy v regionech

V České republice se organizace oslav SDV ujal Svaz vodního hospodářství České republiky, který pořádá profesní a kulturní akce k připomenutí tohoto významného dne společně s ministerstvy zemědělství a životního prostředí a SOVAK ČR.

Odborné setkání vodohospodářů proběhne dopoledne 22. 3. v Kongresovém centru Praha a v podvečer předchozího dne, tj. 21. 3., se uskuteční společenský večer se slavnostním koncertem v prostorách Národní galerie. Obě akce jsou neveřejné, jen pro zvané.

Oslavy SDV v regionech

Sdružení RAPOS – Rada povodí Svratky, jejímiž členy jsou Brněnské vodárny a kanalizace, a.s., Vodárenská akciová společnost, a.s., Povodí Moravy, s.p., Vírský oblastní vodovod, s.m.o., a zástupci státních, municipiálních a regionálních institucí, každoročně pořádá Regionální oslavy Světového dne vody. Letos se setkání odborné vodohospodářské veřejnosti uskuteční 19. 3. v Brně a je jen pro zvané.

Odborné semináře se uskuteční i na divizích VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., (VAS) Boskovice a Znojmo. Vedení boskovické divize VAS plánuje oslavu SDV na zámku ve Křtinách 22. 3. 

Setkají se zde starostové obcí a odborná veřejnost a budou diskutovat na téma: Sucho v regionu, nová strategie povinnosti vlastníků vodohospodářské strategie. Dále je na programu exkurze do jeskyně Výpustek a prohlídka kostela Jména Panny Marie ve Křtinách.

Loucký klášter se stane hostitelem pro oslavy Světového dne vody 26. března ve Znojmě. V plánu je setkání pro starosty provozovaných obcí, kterého se zúčastní zástupci ze Státního fondu životního prostředí ČR.

Řada vodárenských společností připravila k SDV dny otevřených dveří. Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (OVAK) organizují den otevřených dveří 16. 3. Návštěvníci se mohou vydat do Ústřední čistírny odpadních vod v Přívoze, kde mimo jiné bude možné pomocí kamery nahlédnout do kanalizačního potrubí v reálném provozu a sledovat sestup pracovníka OVAK do kanalizace.

Areál Úpravny vody Ostrava-Nová Ves letos nabízí, kromě standardního okruhu prohlídky, návštěvu mini expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon. Prohlídky je třeba rezervovat předem na www.ovak.cz nebo osobně navštívit zákaznické centrum OVAK na ul. Nádražní 28 v centru Ostravy.

V březnu je možné navštívit díky dnům otevřených dveří pořádaným 1. SčV ČOV Čelákovice (18. 3.), ČOV Říčany (19. 3.), ČOV Sedlčany (19. 3.), ČOV Český Brod (20. 3.), ČOV Příbram (20. 3.) či ÚV Hvězdička (Příbram) (22. 3.).

V případě zájmu větší skupiny je třeba čas předem rezervovat u Kristiny Blaszczykové, tel. kontakt 602 479 451. Pražské vodovody a kanalizace, a.s., připravily na 23. a 24. 3. den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně.

Ve dnech 23. března zpřístupní Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. veřejnosti areály čistíren odpadních vod v Opavě, Havířově, Karviné a Frýdku-Místku (Sviadnově). Své brány otevře také největší úpravna pitné vody v regionu v Podhradí u Vítkova, která bude kromě 23. března zpřístupněna i 30. března.

Kromě exkurze s odborným výkladem bude přistaven v každé lokalitě čistíren odpadních vod kanalizační vůz schopný čistit stokové sítě, kanalizační přípojky a odpady z dešťových vpustí. Více se dozvíte na www.smvak.cz.

Kapacita bude omezená, zájemci o návštěvu se musí předem registrovat na telefonním čísle 596 697 233, případně na emailu barbora.golova@smvak.cz do 20. března.

MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., (MOVO) si pro den otevřených dveří vyhradila 25. 3., letos se poprvé veřejnosti otevře i nově zrekonstruovaná úpravna vody v Tlumačově na Zlínsku a zájemci mohou dále navštívit ČOV Nové Sady Olomouc, ÚV Černovír Olomouc, ČS Chválkovice v Olomouci, ČOV Uničov, ČOV Prostějov – Kralický Háj, či ČOV Zlín – Malenovice. 

Na některých objektech MOVO si návštěvníci, za pomoci laborantek, mohou nechat provést rychlý mini rozbor vody ze své studny, kterou si přinesou s sebou, podrobnější informace jsou k dispozici na www.smv.cz/voda-hrou/akce-pro-verejnost/den-vody/den-otevrenych-dveri-25-brezna-2019/.

V dubnu uspořádají Den otevřených dveří na ČOV Brno – Modřice Brněnské vodárny a kanalizace, a.s. a také Královéhradecká provozní, a.s., která zve na den otevřených dveří na čistírně odpadních vod v Hradci Králové – Třebši, a to 13. 4. Více se dozvíte na www.khp.cz/voda-hrou/dny-otevrenych-dveri/den-otevrenych-dveri2/.

Světový den vody a mezinárodní fotosoutěž

Již potřetí je součástí Světového dne vody i fotosoutěž. Letošní ročník WORLD WATER DAY 2019 PHOTO CONTEST je vyhlášen na téma WATER FOR ALL|NO EXCEPTIONS.

Je možné zasílat jak jednotlivé snímky na vyhlášené téma, tak i soubory fotografií do sekce Water Stories. Uzávěrka pro zaslání fotografií je 28. února. Více se o podmínkách soutěže dozvíte na http://worldwaterday.it/en/.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP