Reklama

23. 1. 2020  |  Aktuality  |  Zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze

Světlo ovlivňuje zdraví a vitalitu

V gymnáziu Na Pražačce probíhá dlouhodobý experiment s inovativním osvětlením, které se svými vlastnostmi přibližuje dennímu světlu. 

Jeho vliv na studenty a pedagogy vyhodnocuje Lenka Maierová z Platformy pro zdravé osvětlování Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.

Vliv kvality světelného prostředí na biologické procesy v lidském těle prokázala celá řada laboratorních experimentů. Jednu z nejmodernějších praktických aplikací těchto poznatků představují plnospektrální LED světelné zdroje společnosti Spectrasol.

Ve spolupráci s Platformou pro zdravé osvětlování ČVUT UCEEB a s podporou odboru školství Magistrátu hlavního města Prahy proběhla ve vybraných učebnách gymnázia Na Pražačce pilotní instalace tohoto prokognitivního osvětlení.

Součástí projektu bylo i podrobné vyhodnocení vlivu nově instalovaného osvětlení na soustředění, paměť a řadu dalších fyziologických procesů u studentů i učitelů. V jeho rámci byla sledována celá řada subjektivních i objektivních parametrů u žáků z učeben vybavených běžným a prokognitivním osvětlením.

Výsledky prokázaly meziroční statisticky významné zlepšení prospěchu u studentů, kteří se učili pod prokognitivním osvětlením. Snížil se také počet jejich pozdních příchodů a testy sledující krátkodobou paměť ukázaly na lepší výkonnost.

Více detailů si můžete přečíst v časopise TECNICALL případně poslechnout na stránkách Radiožurnálu

 

Foto: ČVUT UCEEB

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372