2/2023

Středočeský kraj bude využívat pro financování energetických úspor metodu EPC. Zatím se s ní počítá u více než 120 budov

| autor: Středočeský kraj0

Středočeský kraj bude využívat pro financování energetických úspor metodu EPC. Zatím se s ní počít

Dodavatel navrhne opatření, zrealizuje je a zároveň se zaručí za určité energetické úspory. Za zrealizovaný projekt nedostane peníze najednou, ale bude dostávat zaplaceno ve splátkách postupně v průběhu osmi až deseti let, a to ze skutečně dosažených provozních úspor. Do první skupiny projektů financovaných touto metodou jsou zařazeny tři budovy, další vlna by se měla týkat zhruba 120 budov.

„Jde o metodu, kterou lze využívat jen u některých budov. Pro nás je důležité, že dodavatel za energetické úspory, které projektoval, ručí. Dostane zaplaceno z reálných provozních úspor dosažených v důsledku jím navržených a zrealizovaných opatření,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí a evropských fondů Gabriel Kovács (ANO 2011).

Rada Středočeského kraje v pondělí schválila první tři projektové záměry týkající se energetických úspor se zaručeným výsledkem. Kraj na přípravu žádostí o dotaci, administraci projektů a přípravu veřejné zakázky na dodavatele energetických opatření, souvisejících s těmito záměry, přispěje ze svého rozpočtu dohromady více než dvěma miliony korun. Jde o objekty Nemocnice Kutná Hora, Oblastní nemocnice Mladá Boleslav a Krajského úřadu Středočeského kraje.

Cílem projektů je snížení energetické náročnosti všech tří objektů, které jsou v majetku Středočeského kraje. Opatření, při nichž chce kraj využít dostupné moderní technologie, by měla přinést významné úspory nákladů na energie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP