1/2024

Stará čistírna odpadních vod v Karviné byla odstraněna

| autor: APROVAK0

Stará čistírna odpadních vod v Karviné byla odstraněna

Odstranění chátrající objektů nevyužívaného provozu bylo provedeno také s ohledem na požadavky statutárního města Karviná. Důvodem akce jsou ekologické i bezpečnostní aspekty, stejně jako estetický vzhled areálu v blízkosti mezinárodního železničního koridoru. Místo bylo také terčem nájezdů nepřizpůsobivých obyvatel. Akce byla zahájena v polovině srpna, skončí v polovině prosince. Na jaře bude lokalita zatravněna.

„V roce 2001 byla uvedena do provozu nová čistírna odpadních vod, která byla vybudována za více než 400 milionů korun. Tím se stala ta původní z šedesátých let minulého století nepotřebnou. Pro objekty nebylo nalezeno nové využití, chátraly a areál nepůsobil zrovna reprezentativně. Proto jsme se rozhodli objekty odstranit a celý areál na vlastní náklady vyčistit.

Jsme odpovědná společnost a jasně dokazujeme, že po sobě umíme uklidit, když některé ze zařízení, objektů nebo technologií již dosloužily a jsou dále nepotřebné. V dalších letech máme v plánu postupně odstraňovat další již nevyužívané objekty ve špatném stavu v areálech našich dalších čistíren odpadních vod,“ vysvětluje generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

V Karviné bylo potřeba odstranit například bývalou provozní budovu, šatny, nebo budovu laboratoří. Stejně tak bylo nutné zdemolovat konstrukce původních vyhnívacích nádrží, biologických filtrů, biočerpací stanice, kalového pole, kanalizační a vodovodní šachty a armaturní komory.

Všechny objekty byly odstraněny metr pod stávající terén. Bylo potřeba nepotřebný materiál odvézt a zasypat hluboké výkopy separovanou drtí. Na povrchu byla rozprostřena ornice, která bude na jaře oseta trávou. Museli jsme odstranit také zpevněné betonové plochy nebo asfaltové komunikace v areálu,“ vysvětluje ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

V příštích letech jsou v plánu v areálech dalších čistíren odpadních vod SmVaK Ostrava k demolici například starý plynojem a uskladňovací nádrž ve Frýdku-Místku, uskladňovací nádrž ve Frýdlantu nad Ostravicí, vyhnívací nádrž v Orlové nebo stará správní budova a hydroforní stanice v Havířově.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA