2/2023

Speciální fond OP PIK pomůže s regenerací ostravských brownfieldů

| autor: MPO0

Speciální fond OP PIK pomůže s regenerací ostravských brownfieldů

„Brownfield fond je prvním krokem pro podporu fondového financování v České republice. Na podobném principu je založen rovněž připravovaný Národní rozvojový fond,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

„V rámci programu Nemovitosti OP PIK chceme podpořit zvýhodněným návratným financováním projekty, které přemění brownfieldy na moderní podnikatelskou infrastrukturu, která bude sloužit malým a středním podnikům,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Finanční nástroj je po vzoru dalších zemí realizován v modelu tzv. fondu fondů ve správě ČMZRB investiční, která v otevřeném výběrovém řízení vybere profesionální finanční zprostředkovatele se zkušenostmi z nemovitostní i investiční oblasti. Ti budou následně řídit investice do jednotlivých projektů regenerace brownfieldů a jejich výběr. Výběrové řízení na finanční zprostředkovatele skončilo minulý týden.

Fond fondů je realizován na základě dohody mezi MPO a ČMZRB investiční, a.s., která byla uzavřena v březnu letošního roku. Z OP PIK bylo v rámci kapitoly integrovaných územních investic (ITI) Ostravska pro Fond fondů vyčleněno 497 250 000 Kč. Navazuje na úvěrový finanční nástroj JESSICA na Moravskoslezsku, který podpořil regeneraci několika brownfieldů v regionu.

„Podpora dostupná z Brownfield fondu bude mít formu juniorního mezaninového úvěru se zvýhodněnou úrokovou sazbou. Juniorní úvěr by měl umožnit realizátorovi projektu získat rizikové kvazi-kapitálové financování, které doplní jeho vlastní kapitál a umožní následné získání seniorních bankovních úvěrů na zbytek nákladů projektu,“ říká Ondřej Ptáček, předseda představenstva ČMZRB investiční, a.s. a dodává: „Zvýhodněná sazba úvěru pak umožní uspořit finanční náklady projektu a zvýhodnit ekonomiku regenerace brownfieldu oproti výstavbě na zelené louce.“

Podrobné informace k výběrovému řízení jsou k dispozici na webových stránkách https://www.cmzrbinvesticni.cz/.

Organizační schéma Fondu fondů – Brownfield fond - ke stažení níže

Přílohy ke stažení:

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP