1/2024

SP ČR: Česká energetika již potřebuje jasné rozhodnutí o financování výstavby jádra

| autor: Pavel Mohrmann/zdroj SP ČR0

SP ČR: Česká energetika již potřebuje jasné rozhodnutí o financování výstavby jádra

Stálý výbor pro jadernou energetiku ani na svém osmém zasedání nepřijal konkrétní rozhodnutí ve věci výstavby nového jaderného zdroje. Vybudování nové jaderné kapacity přitom předpokládá Státní energetická koncepce, kterou zpracovala vláda. Neustálé odkládání řešení financování takové stavby ohrožuje českou výrobní přiměřenost ve střednědobém horizontu.

Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) výstavbu jaderných bloků podporuje, vychází z reálných podmínek a potřeby stabilního zdroje a nutnosti nahrazení postupně odpojovaných uhelných elektráren. Česká republika potřebuje robustní, stabilní zdroj, kterým může být pouze jaderná energetika.

Vláda musí rozhodnout co nejdříve o investičním modelu, zahájit výběrové řízení a také zajistit, aby se na dodávkách podílely subjekty z ČR. Nemůžeme dále čekat a narušovat stabilitu dodávek v budoucnu,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Jak uvádí SP ČR v Programovém prohlášení: V souladu s platnou Státní energetickou koncepcí, která v následujících desetiletích předpokládá další rozvoj jaderné energetiky, musí vláda podporovat výstavbu nových jaderných zdrojů, rozhodnout o vhodném investičním modelu, způsobu financování a způsobu výběru dodavatele. Jádro představuje spolehlivý a nízkoemisní zdroj s dlouhou životností, jehož rozvoj navíc poskytne velkou příležitost tuzemskému průmyslu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP