2/2023

Soutěž E.ON Energy Globe brzy představí finalisty. Budou mezi nimi i stavby ze soutěže ÚSPORNÝ DŮM?

| zdroj: SFŽP0

Soutěž E.ON Energy Globe brzy představí finalisty. Budou mezi nimi i stavby ze soutěže ÚSPORNÝ DŮM

V pravidlech přehlídky ÚSPORNÝ DŮM je zaneseno, že přihlášené stavby jsou automaticky zařazeny do kategorie Stavba soutěže E.ON Energy Globe Award. Soutěž, která bývá označována také jako udělování „českých ekologických Oskarů“, oceňuje projekty a nápady, které si zaslouží pozornost za svůj inovativní přístup k úsporám energie a ochraně životního prostředí.

Projekty mezi sebou soutěží v šesti kategoriích – Firma, Produkt, Obec, Vzdělávání, Stavba a Nápad. O finalistech rozhoduje komise, jejíž členové mají blízko k přírodě, vědě, energetice i byznysu. Ta vybere v každé kategorii 2 projekty, které se v průběhu června představí veřejnosti.

A právě ta nejvyšším počtem hlasů rozhodne o vítězích v jednotlivých kategoriích. Celkového vítěze nakonec opět vybere komise. Slavnostní vyhlášení soutěže E.ON Energy Globe se bude konat na podzim 2020.

Co spojuje obě soutěže?

Na prví pohled šetrné využívání energie ve všech oblastech lidského konání. Ale nízká potřeba energie jen otevírá cestu pro další směry přispívající k ochraně životního prostředí a opatřením proti klimatickým změnám, které obě soutěže zohledňují. Je to především zdraví, hospodaření s vodou, zelené střechy přispívající k lepšímu ovzduší a teplotám měst a obcí, využití obnovitelných a recyklovaných materiálů či efektivní koncepce likvidace odpadu.

V soutěžní přehlídce ÚSPORNÝ DŮM 2019 bylo přihlášeno 52 staveb, z toho odborná porota vybrala 20 novostaveb a 7 rekonstrukcí, které bojovaly o vítězství ve veřejném hlasování. V přehlídce se mimo novostaveb a rekonstrukcí rodinných domů představily také mateřská a základní škola, nemocnice nebo knihovna. Největší pozornost a nejvíce ocenění získala novostavba pojmenovaná Dům vody a tónů od společnosti Domy Atrea.

Vyhlašovateli soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM jsou Státní fond životního prostředí ČR a společnost ABF, a.s. ve spolupráci s Centrem pasivního domu, z.s. Výsledky soutěžní přehlídky naleznete na www.soutez-uspornydum.cz.

Aktuální informace o soutěži E.ON Energy Globe najdete na jejich oficiálních stránkách www.energyglobe.cz.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP