2/2024

Solární systémy ulehčují život v odlehlých oblastech západní Bosny

| autor: Česká rozvojová agentura0

Solární systémy ulehčují život v odlehlých oblastech západní Bosny

V gesci ČRA se zde proto až do konce letošního roku realizuje projekt, jehož cílem je zlepšit životní podmínky ve 40 domácnostech tzv. menšinových navrátilců prostřednictvím vybudování solárních systémů.

Energii ze solárních systémů už v současnosti využívají např. školáci z Bosanského Petrovce nebo Jelka Rodičová, která si večer může doma rozsvítit po dlouhých 14 letech.

Projekt Podpora energetické soběstačnosti menšinových navrátilců v západní Bosně směřuje ke skupinám obyvatel, kteří byli během válečného konfliktu v letech 1992 – 1995 nuceni opustit svá obydlí.

Po ukončení válečného konfliktu a rozpadu přeshraničních vazeb, se místní samosprávě a dodavatelům elektrické energie nevyplatila rekonstrukce poničených sítí a navrátilci tak používají pro osvětlení petrolejové lampy a svíčky, pro výrobu elektrické energie agregáty a pro ohřev vody tuhá paliva.

Příjem většiny domácností je navíc tvořen příjmy z drobného zemědělství a absence elektrické energie jim znemožňuje efektivně se starat o svoje produkty, především z hlediska chlazení a zamrazování.

„Vybudováním solárních systémů dojde k podpoře energetické soběstačnosti a zlepšení kvality života čtyřiceti domácností, které doposud používají k výrobě energie a tepla fosilní či tuhá paliva.

V rámci podpory udržitelností projektu budou vyškolení pracovníci místních podniků v oblasti instalace a údržby solárních systémů.

Vzhledem k tomu, že základní příjmy většiny domácností plynou z drobného zemědělství, dojde rovněž k jejich propojení s místním zemědělským družstvem „Eko-rural Drinić,“ říká Ivana Pejič Povolna, která má v ČRA projekty v Bosně a Hercegovině na starosti.

Díky solární energii tak budou moci menšinoví navrátilci lépe pěstovat a uchovávat svoje produkty pro následný prodej družstvu. Součástí projektu je také osvětová kampaň, v rámci níž bude 600 dětí z místních škol v regionu seznámeno s výhodami získávání energie z obnovitelných zdrojů.

Ve škole konečně teče teplá voda

Jednou z příjemkyň projektu je Jelka Rodičová z obce Veliko Očijevo. V roce 1995 odsud kvůli válce i s manželem utekla a vrátila se až v roce 2004. Její dům byl ale poničen a elektrické vedení, které tu bylo před válkou, bylo zpřetrhané.

Vzhledem k tomu, že její vesnice je od nejbližších měst Drvar a Bihać příliš daleko, nemá energetická společnost hospodářský zájem zde dráty zase zavést. Kvůli řídkému osídlení a vysokému věku obyvatel vesnic by se jí investice nevrátila.

Díky projektu ČRA už má ale dnes paní Jelka solární panely na střeše a bojler v koupelně. Bude si moci zase večer posvítit a podívat se i na televizi, kterou 14 let nezapnula. S jejím příběhem se můžete blíže seznámit v reportáži zahraničního zpravodaje Radiožurnálu Pavla Nováka zde.

V západní Bosně navštívil Pavel Novák také školu v Bosanském Petrovci, kam chodí 450 dětí a kde po dlouhých letech díky projektu ČRA konečně poteče teplá voda.

„Máme teplou vodu zavedenou na třech toaletách, kde jsou i sprchy pro žáky. I v zimě, kdy to je nejvíc potřeba, máme teplou vodu,“ přiblížila reportérovi Radiožurnálu Pavlovi Novákovi ředitelka školy Mujesira Kavazová. Reportáž o této škole si můžete poslechnout zde.

Instalace solárních panelů však není v odlehlých oblastech na západě Bosny a Hercegoviny úplně jednoduchá. Projekt realizujeme ve spolupráci s místní nevládní organizací CRP z Tuzly, se kterou máme dobré zkušenosti ze zemědělských projektů.

Realizátor projektu – česká firma Aquagas – se kvůli odlehlosti a špatné přístupnosti příjemců projektu potýká při jeho realizaci občas s hodně nestandardními pracovními podmínkami.

Při instalaci kolektorů např. musela čtveřice techniků spát několik nocí v autě, protože by se nevyplatilo každý den strávit čtyři hodiny na cestě tam a zpět do hotelu.

Naštěstí byly práce plánované pro rok 2018 dokončeny před příchodem sněhových srážek, jinak by tam technici určitě zapadli a museli čekat na jaro,“ dodává s úsměvem Ivana Pejič Povolna.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že tento projekt naváže na úspěšnou tradici předchozích projektů v různých místech Bosny a Hercegoviny.

V oblasti solární energie implementovala ČRA v minulosti projekt Solární energie pro nemocnici Dr. Safeta Mujiće v Mostaru, který byl zaměřen na zajištění udržitelného systému pro ohřev teplé vody pro nemocnici.

Jako další úspěšný příklad projektu zaměřeného na využití obnovitelných zdrojů je možné zmínit projekt Využití obnovitelných zdrojů energie pro systém centrálního vytápění v obci Nemila, který byl zaměřen na využití biomasy jako zdroje tepla pro veřejné budovy a vybrané domácnosti.

V současnosti jsou ze strany ČRA implementovány projekty Využití biomasy pro rozvoj rurálních oblastí BaH nebo Využití obnovitelné geotermální energie v rurálních oblastech municipality Doboj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj