1/2022

Seriál o skládkách I.: Jaké máme skládky

| autor: Martina Jandusova0

pexels-tom-fisk-3174350.jpg
zdroj: pexels

Práší se z toho, lítá z toho nepořádek a zapáchá to. O čem je řeč? O nejstarším, zároveň i nejhorším, způsobu likvidace odpadu vznikajícího z lidské činnosti – o skládkách.

V seriálu o skládkách se na tento způsob nakládání s odpady zaměříme. V dnešním díle se podíváme na počet skládek v České republice, jejich kategorizaci a nakonec si přiblížíme jednu konkrétní skládku.

Kolik skládek Česko má

V roce 2021 bylo v provozu celkem 170 skládek. Ukládání odpadu na skládky by se mělo postupně omezovat a skládky uzavírat. Novým zákonem o odpadech byl totiž stanoven konec skládkování směsného komunálního odpadu na rok 2030. Po tomto roce nebude možné skládkovat využitelné a recyklovatelné odpady. Původní zákaz skládkování využitelného odpadu byl přitom nastaven na rok 2024, jenomže v rámci legislativního projednávání zákona došlo k jeho posunu. Mnohými odpadovými experty byl tento krok kritizován.

I tak je patrné, že počet skládek klesá, ačkoliv jen mírně. Například počet skládek S-OO se ze 138 v roce 2017snížil na 131 v loňském roce. K uzavírání skládek dnes dochází proto, že byla vyčerpána jejich kapacita a není možné ji dále rozšířit. Po uzavření musí být skládka překryta a rekultivována, což je finančně nákladný proces.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO