1/2024

Seriál o plastech VI.: Role českého výzkumu

| autor: František Vörös, konzultant0

2890255375_8544bf2bae_c.jpg
zdroj: flickr.com

V roce 2019 se v ČR spotřebovalo 137 kg plastů na obyvatele, což je více než je evropský průměr.

Ve čtvrtém pokračování tohoto seriálu jsem uvedl realizace velkokapacitních jednotek na výrobu polyolefinů, polystyrenů, syntetických kaučuků, PVC a akrylátů v ČR. Ve většině případů se jednalo o výstavbu jednotek na bázi zahraničních licencí a zahraničního inženýringu. Neznamená to, že by se čeští výzkumníci problematikou těchto polymerizací nezabývali. Již v průběhu výstavby se připravovali na optimalizaci procesů a inovaci typů. A řešili i unikátní vlastní technologie.

Vždyť původní Baťův Výzkumný ústav syntetického kaučuku se, po přestěhování do areálu Kaučuku v Kralupech, věnoval kromě optimalizace emulzní polymerizace SBR, za kterou byl oceněn Řádem práce, i optimalizací licenčních výroben standardního a houževnatého polystyrenu (licence americké společnosti Cosden a německé Huels) a obnově jednotky ABS dle licence italské Mazuccheli po požáru na sušárně.

Vlastní, patentované řešení suspenzní polymerizace EPS na velkokapacitních polymerizačních reaktorech v Kralupech dle konstrukce francouzské společnosti Litwin bylo natolik úspěšné, že licence byla v roce 1988 prodána a jednotka dle podkladů VÚSK realizována v roce 1992 u indické společnosti Nagpal ve Faridabadu. Postupnými intenzifikacemi v Kralupech se podařilo zvýšit kapacitu až na 100 tis. tun za rok.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP