2/2022

Seriál o plastech IV.: Plasty a ČR

| autor: František Vörös, konzultant0

Štěchovice-Masečín,_údolí_Kocáby,_kontejnery_na_odpad_-_plasty_a_směsný.jpg
zdroj: wikimedia.org

V předchozích dílech seriálu jsme se zaměřili na historický pohled na plasty. Dnes jej doplníme informacemi o České republice.

Čeští chemici nehráli v oboru plastů z celosvětového pohledu výrazně průkopnickou roli. Výjimkou je pouze akademik Otto Wichterle, který po uzavření českých vysokých škol v době německé okupace, našel uplatnění ve výzkumu fy. Baťa ve Zlíně. V roce 1940 se mu podařilo zpolymerovat kaprolaktam na polyamid a produkt úspěšně zvláknit a tím prakticky obejít patenty společnosti DuPont.

Výzkum byl během války úmyslně potlačen, v roce 1947 byl ve slovenském Svitu založen Výzkumný ústav na výzkum a zavedení PA do výroby. Produkt byl postupně zaveden v Silonu Planá, Povážských chemických závodech Žilina a Spolaně Neratovice. Významná je i aktivita Wichterleho v oblasti očních čoček z polymerních gelů.

V roce 1940 bylo ve Fatře Napajedla zahájeno zpracování PVC, později PE (1956), PP (1975) a PET (1992). Ve společnosti Synthesia v Pardubicích byl založen v roce 1942 závod UMA na výrobu a zpracování plastů. Byly zpracovávány fenol-formaldehydové pryskyřice, polymetylmetakrylat (PMMA) na desky, polyvinylchlorid (PVC) na podlahové krytiny a folie.

V roce 1951 se začal ve slovenských Novákách průmyslově vyrábět emulzní PVC. Velkokapacitní výroba suspenzního PVC o kapacitě přes 100 tisíc tun dle zahraniční licence byla zahájena v roce 1975 ve Spolaně v Neratovicích. V osmdesátých letech byly zahájeny ve Spolaně výroby speciálních plastů-polyfenylenoxidu (PPF) a polyamidu (PA) dle podkladů vlastního výzkumu, koncem minulého století byly jednotky odstaveny.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia