1/2024

Šefčovič: EU by mohla zakázat dovoz „neekologických“ baterií

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Šefčovič: EU by mohla zakázat dovoz „neekologických“ baterií

EU dle bývalého komisaře pro energetiku nyní pracuje na environmentálních normách pro baterie, které by mohly vyloučit například dovoz levných baterií z jihovýchodní Asie, jelikož dostatečně nenaplňují environmentální standardy. Šefčovič přiznal, že současný návrh pravidel by skutečně vedl k zákazu těchto baterií na evropském trhu.  I evropské výrobky musí respektovat standardy v jiných zemích, uvedl slovenský komisař.

Současný výčet ekologických kritérií zakomponovává podmínky od udržitelnosti základních materiálů, ze kterých jsou baterie vyrobeny, po zdroj energie, která byla při výrobě užita. Komise očekává, že na tyto standardy výrobci ze třetích zemí adekvátně zareagují zlepšením podmínek při výrobě a užitím udržitelnějších materiálů.

Komise v pondělí rovněž oznámila, že schválila rozpočet ve výši 3,2 miliard eur na státní podporu projektů zabývajících se akumulací v sedmi státech EU, včetně Polska či Německa. Komise se také chce zaměřit na projekt Bateriové aliance, který se soustředí na spolupráci průmyslových odvětví s cílem vytvořit první evropský „bateriový ekosystém“.

Zdroj: oenergetice.cz

Zdroj fotografie: Evropská komise

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP