2/2023

Saúdové rozjíždějí fotovoltaiku ve velkém stylu

| autor: Solární asociace0

Saúdové rozjíždějí fotovoltaiku ve velkém stylu

Základem Saúdského energetického mixu budou i nadále konvenční zdroje energie, tedy konkrétně zemní plyn a ropa, které mají zajistit výkon kolem 60 GW. V plánu je však i vybudování jaderné energetiky - elektrárny tohoto typu by měly přinést dalších 17,6 MW.

Nezapomíná se ale ani na obnovitelné zdroje energie. Není překvapením, že v pouštním státě se budou spoléhat především na energii ze slunce: 16 GW by mělo být generováno fotovoltaickými články, 25 GW pak pomocí koncentrované sluneční energie. Dalších 9 GW by mohl zajistit vítr, 3 GW by pocházely z energetického využití odpadu a geotermální energie by měla dodat 1 GW.

Jak uvádí materiály českého Velvyslanectví v Rijádu, základním problémem při aplikaci nových – a zejména obnovitelných - energetických zdrojů je skutečnost, že v současné době se tímto programem zabývá více výzkumných center (KACST = King Abdulaziz City for Science and Technology, KACARE, KAPSARC = King Abdullah Petroleum Studies and Research Center a KAUST = King Abdullah University of Science & Technology).

Práce těchto center se v mnoha ohledech překrývá a zejména postrádá specifické soustředění práce na obnovitelné energie.

Ambiciózní plány skýtají zajímavé možnosti i pro dodavatelské firmy z České republiky, ať už se budou projektů účastnit samostatně nebo jako subdodavatelé v rámci větších konsorcií. Je však třeba být aktivní - první kolo přihlášek se bude uzavírat již 20. 3. 2017.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP