2/2023

RWE otáčí směrem k vodíku, postaví 2 GW plynových elektráren připravených k jeho spalování

| autor: Martin Voříšek| zdroj: oenergetice.cz0

hydrogen-6181532_640.jpg
zdroj: pixabay

Německá energetická společnost RWE v souladu se schválenou evropskou taxonomií plánuje postavit na západě Německa 2 GW plynových elektráren, které budou připraveny na spalování vodíku. Kromě toho chce v lokalitě stavět i elektrolyzéry pro jeho výrobu. Společnost ovšem požaduje, aby byla zajištěna návratnost investic, která je na dnešních volatilních trzích nejistá.

O finální podobě evropské taxonomie bylo rozhodnuto teprve v minulém týdnu, evropské energetiky nicméně plánují přechod k vodíku již delší dobu. O tom svědčí i plány německé RWE.

Ta již dříve podepsala memorandum o spolupráci s ukrajinským státním koncernem Naftogaz v oblasti výroby zeleného vodíku a zajištění jeho přepravy do Německa. Další aktivity spojené s vodíkem plánuje i přímo v Německu.

RWE má v celém Německu investovat do rozvoje vodíku a obnovitelných zdrojů celkem 15 mld. EUR, přičemž celkem 4 mld. EUR by měly putovat do rozvoje v Severním Porýní-Vestfálsku, které patří mezi hlavní německé uhelné regiony. Samotná RWE zde provozuje tři velké hnědouhelné elektrárny - Niederaußem, Weisweiler a Neurath.

V oblasti vodíku se RWE zaměří jak na jeho výrobu, tak i na jeho spalování pro výrobu elektřiny. Pro výrobu zeleného vodíku má jen v Severním Porýní-Vestfálsku vyrůst 700 MW výkonu elektrolyzérů.

Smělejší plány má RWE ovšem ve využívání vodíku pro výrobu elektřiny. Na místě současných uhelných elektráren, které budou v následujících letech odstaveny, mají vyrůst nové plynové elektrárny o výkonu až 2 GW.

Ty mají být již od spuštění připraveny na spalování vodíku. Jakmile jej bude dostatek, budou podle RWE nutné pouze dílčí zásahy pro to, aby elektrárna přešla kompletně na vodík.

Pro výstavbu nových plynových zdrojů a jejich následný přechod ke spalování vodíku se zdejší lokality zdají ideální. Výroba z uhlí je postupně utlumována a tyto lokality jsou již nyní vybaveny dostatečným připojením k elektrické a často i plynárenské soustavě a jiné potřebné infrastruktuře.

Přechod k vodíku ovšem nebude zcela jednoduchý. RWE upozorňuje na to, že logickým požadavkem výstavby bude ekonomická návratnost těchto investic.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP