Reklama

10. 1. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Ropné firmy začíná zajímat větrná energie, investují do ní zejména v Evropě

Ropa a větrná energie mají k sobě stále blíž. Evropské ropné společnosti, jako Shell, Statoil či Dong, investují do větrných turbín na moři. Vidí v tom příležitost k diverzifikaci a intenzivnějšímu využití oblastí, kde již dnes těží ropu.

Na největší větrné farmě světa, kterou plánují postavit v nizozemských vodách, se bude podílet společnost, jejíž přítomnost ve větrné energetice by čekal jen málokdo. Royal Dutch Shell. Ropný obr plánuje do nového segmentu energetiky vstoupit zejména kvůli klesajícím cenám technologií.

Konsorcium, které vedla právě nizozemská společnost Shell, minulý měsíc vyhrálo soutěž na vybudování a provozování velké části větrného projektu v Borssele v Severním moři. Sekce větrných farem spadající pod Shell by po dokončení měla produkovat energii pro přibližně milion domácností za cenu 54,50 eur za megawatthodinu - tedy cenu, která se již blíží ceně elektřiny z ropy či uhlí.

%pst%

Kromě toho se Shell v prosinci zavázala, že bude odebírat 100% energie z offshore větrné farmy Egmond aan Zee, první velké větrné elektrárny v nizozemských vodách. Dodávat ji bude zejména průmyslovým odběratelům na evropské pevnině.

Shell: větrná energie je již konkurenceschopná

"V současnosti jsou větrné offshore projekty konkurenceschopné s jakýmikoli jinými zdroji energie," řekla Dori Bosmanová, manažerka Shell zodpovědná za rozvoj větrných projektů společnosti, pro The Wall Street Journal.

Tzv. offshore větrné farmy jsou oproti větrným projektům na pevnině náročnější na konstrukci, protože vyžadují vybudování základů na mořském dně. Ropné společnosti však mají díky těžbě ropy z mořského dna s technologiemi zkušenosti a na offshore projektech je lákají zejména stabilnější větrné podmínky oproti pevnině a méně omezený ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372