2/2023

Revoluce ve svozu odpadu v Novém Boru přinese od roku 2025 lepší služby

| zdroj: Nový Bor0

Image
zdroj: novy-bor.cz

Zastupitelé Nového Boru rozhodli o vstupu města do dobrovolného svazku obcí EKOD. To městu umožní od roku 2025 zajistit svoz komunálního odpadu prostřednictvím společnosti EKOD Servis, jíž dobrovolný svazek měst a obcí založil. Radnice si od tohoto kroku slibuje lepší kontrolu nad odpadovým hospodářstvím a s tím spojenými náklady a také efektivnější služby. Změna přinese obyvatelům města a jeho částí usnadnění třídění odpadu.

„Ke konci roku 2024 nám končí současná smlouva na svoz odpadu se společností COMPAG CZ. Měli jsme na výběr ze dvou variant. Buď budeme pokračovat ve stávajícím režimu, tedy vyhlásíme veřejnou zakázku, z níž vzejde nový dodavatel služby.  Nebo vstoupíme do poměrně nového systému svazku obcí, který se ale za poslední tři roky více než osvědčil, a zároveň převezmeme kontrolu nad finanční stránkou svozu. Velkou výhodou totiž je, že EKOD vrací zisk do provozu,“ vysvětlil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. 

Vedle toho na rozdíl od současné smlouvy nový systém obstará likvidaci směsného odpadu ve spalovně. Město tím zajistí energetické využití odpadu a s předstihem splní požadavky legislativy, která od roku 2030 počítá s úplným zákazem skládkování.

Nový Bor nyní ročně stojí svoz a likvidace veškerého odpadu 16 milionů korun, na poplatcích od občanů přitom získá jen 8 milionů korun. Cena poplatku za odpad přitom zůstává po dva roky stejná, tedy 700 korun.

Vstup do svazku město přijde zhruba na 6 milionů korun. Podstatnou část tvoří náklady na pořízení veškerých nádob na odpady. Součástí je také jednorázový vstupní členský poplatek ve výši 100 korun na obyvatele, tedy celkem 1,14 milionu korun. „Peníze za členský poplatek se investují do nákupu svozového auta,“ upřesnil Jaromír Dvořák. 

Novinkou bude zavedení takzvaného systému door-to-door, který spočívá v přitavení nádob na tříděný odpad přímo k rodinným domům. Zapojení do systému bude dobrovolné a bude vycházet z individuálních žádostí občanů. Popelnice by se měly svážet jednou za 14 dnů, namísto jednou za týden jako nyní. 

„Interval je podle zkušeností měst a obcí ve svazku naprosto dostačující. Tím, že přibudou nádoby na tříděný odpad, není směsného dopadu takové množství. Ale frekvence svozu a mnoha dalších podrobností bude ještě předmětem dalších jednání. V průběhu roku 2024 budeme zveřejňovat podrobnější informace tak, aby všichni byli na změny připravení,“ zdůraznil Jaromír Dvořák.

Dobrovolný svazek byl založen v roce 2017 za účelem společné realizace odpadového hospodářství a zavádění principů oběhového hospodářství do praxe s cílem uspořit finanční prostředky obcí. Za tímto účelem v roce 2019 svazek založil společnost EKOD Servis s.r.o., která zajišťuje svoz komunálního a separovaného odpadu pro členy svazku. Jimi jsou mimo jiné Doksy, Mnichovo Hradiště, Zákupy, Dubá, Bakov nad Jizerou nebo Mšeno. Všem zapojeným členům do společného svozu se od roku 2019 podařilo významně zvýšit podíl separovaného odpadu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE