Reklama

19. 4. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Recyklace papíru přímo v kanceláři? Umožní to inovativní postup

Recyklace papíru suchou cestou bude díky unikátnímu zařízení záležitostí na počkání. Podívejte se na novinku ve videu.

Starý popsaný papír, který byste jinak vyhodili, vložíte do zásobníku. Stisknete tlačítko. Počkáte. Po třech minutách z druhé strany stroje vyjde nový recyklovaný papír formátu dle přání. Nejste však v recyklačním zařízení za městem. Stojí u stroje ve své firmě.

Japonská společnost EPSON na veletrhu CeBit v německém Hannoveru poprvé v Evropě představila zařízení PaperLab, které odpadový papír recykluje prostřednictvím tzv. suchého procesu.

"PaperLab je první systém výroby papíru na světě, který používá suché zpracování. Tento postup dokáže vyrobit nový papír z bezpečně skartovaného odpadního papíru a vytvořit tak tisíce listů recyklovaného papíru za den," uvedl Minoru Usui, generální ředitel společnosti, když nové zařízení přišel osobně uvést na evropský trh.


Zařízení PaperLab bylo vůbec poprvé uvedeno na trh koncem loňského roku v Japonsku. V Evropě by se mělo začít prodávat na podzim příštího roku.

Firmy, státní úřady či jiné organizace, které produkují množství papírového odpadu, budou moci pomocí japonské technologie ze starého papíru vyrábět nové listy různé velikosti, tloušťky i typu.

Stroj, který za hodinu dokáže recyklovat asi 720 listů papíru, za tento čas podle údajů Epsonu spotřebuje 6,5kW elektrické energie. Ve své současné verzi zařízení dosahuje hlučnosti asi 70dB a s rozměry 2,6 x 1,2 x 1,8 metru je alternativou určitě jen pro některé firmy.

epson_paperlab.jpg

Zdroj: Epson

Největší výhodou zařízení PaperLab má být jeho ekologičnost. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372