Spolupráce s kvalitním kolektivním systémem může obcím výrazně ulehčit a zlevnit zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení. O tom, jak si mohou obce zajistit účinný sběr, svoz a recyklaci elektroodpadu, jsme hovořili se Zuzanou Adamcovou ze společnosti Ekolamp.
S čím můžete obcím pomoci?
Nabízíme obcím řešení, které je zbaví všech starostí spojených se zpětným odběrem elektrozařízení: dodání sběrných prostředků, svoz ze sběrných míst, veškerou další logistiku a vlastní recyklaci elektroodpadu obstaráme za ně. Zajišťujeme zpětný odběr světelných zdrojů a malého i velkého elektra.
V případě světelných zdrojů to jsou všechny myslitelné druhy: lineární i kompaktní zářivky, výbojky, LED diody, halogenové a wolframové žárovky. Z malých a velkých zařízení se jedná o domácí spotřebiče, spotřební elektroniku, svítidla, zařízení reprodukující zvuk či obraz, elektrické a elektronické nástroje, hračky či vybavení pro volný čas a sport.
Jak taková spolupráce funguje?
Nejprve Ekolamp uzavře s obcí smlouvu o zřízení a provozu sběrného místa. Sběrné místo, vytvořené většinou v rámci sběrného dvora obce, vybavíme sběrnými nádobami. Světelné zdroje se sbírají do kovových kontejnerů či kartonových krabic, pro sběr malého elektra dodáváme odolné vaky nebo klasické plastové kontejnery, se kterými se dobře manipuluje a nezabírají moc místa. Když se sběrné nádoby naplní, obec si prostřednictvím informačního systému objedná odvoz, který zajistí odborné svozové firmy.
Musí obce za služby platit?
V případě společnosti Ekolamp nemusí. Naše služby poskytujeme obcím bezplatně, od svozu až po ekologickou recyklaci elektroodpadu. Obce od nás navíc dostávají v rámci motivačního programu finanční příspěvek za nasbíraná malá a velká elektrozařízení a rovněž za pomoc s osvětou.
Spolupracovat s kolektivním systémem se proto obcím vyplatí – kdyby si totiž objednaly svoz a recyklaci u odpadové firmy, musely by jí za tyto služby zaplatit. Kolektivní systémy totiž realizují celý proces v režimu zpětného odběru, který je financován prostřednictvím recyklačních příspěvků výrobců.
Jak tedy vůbec celý systém a jeho financování funguje?
Výrobci uvádějí na trh elektrozařízení, za která přispívají do kolektivního systému recyklační příspěvek na budoucí recyklaci těchto výrobků. Spotřebitelé tato elektrozařízení užívají a po skončení jejich životnosti je odevzdají na sběrné místo. My díky příspěvkům na recyklaci zajistíme jejich sběr, svoz a ekologické zpracování. Jsme neziskově orientovaná společnost, příspěvky na recyklaci proto využíváme pouze na provoz systému: budování sběrné sítě, svoz, recyklaci a osvětovou činnost.
A jaký je vztah mezi výrobci a Ekolampem?
Ekolamp byl založen výrobci elektrozařízení a je otevřen pro všechny další výrobce a dovozce, za které plníme jejich zákonné povinnosti v oblasti zpětného odběru elektrozařízení. Je pro ně mnohem efektivnější sdružit se než zajišťovat sběr a recyklaci svých výrobků individuálně. Každý jednotlivý výrobce musí splnit povinnosti, které mu zákon ukládá, ale jen málo z nich je schopno a ochotno plnit je samostatně v požadovaném rozsahu.
Nakolik je elektroodpad vlastně recyklovatelný? Kolik procent se znovu zužitkuje?
Máme velice přesné statistiky, protože každý rok připravujeme podrobnou zprávu pro Ministerstvo životního prostředí. Míra materiálového využití se dlouhodobě pohybuje na vysoké úrovni, konkrétně v případě světelných zdrojů dosáhla v roce 2020 více než 93 %.
Co oceňují obce, které už s Ekolampem spolupracují?
Obce dlouhodobě oceňují hlavně flexibilitu, rychlost a spolehlivost. Na sběrných dvorech se jim nehromadí elektroodpad, protože jej odvážíme vždy v předem dohodnutém termínu. Rovněž jsou spokojené s kvalitou a funkčností našich sběrných nádob. Chválí si také dobrou komunikaci s dispečinkem a regionálními zástupci. V neposlední řadě máme od obcí pozitivní zpětnou vazbu na informační a osvětové materiály, které pro obce a jejich občany průběžně připravujeme.
Komentáře