1/2024

První blok švédské jaderné elektrárny Ringhals byl definitivně odstaven

| autor: Pavel Suk| zdroj: oenergetice.cz0

holidays-1283014_640.jpg
zdroj: Pixabay

První blok švédské jaderné elektrárny Ringhals se stal již čtvrtým odstaveným blokem ve Švédsku za posledních 7 let. Blok nacházející se na západním pobřeží Švédska byl definitivně odstaven po 44 letech provozu. Informoval o tom provozovatel elektrárny, společnost Ringhals AB.

Jaderná elektrárna Ringhals je vlastněna dvěma vlastníky, společnostmi Vattenfall (70,4 %) a Sydkraft Nuclear Power (29,6 %).

Druhý blok Ringhals byl po rozhodnutí z roku 2015 odstaven v prosinci 2019. K odstavení bloku došlo o pět let dříve, než se plánovalo. Hlavní příčinou dřívějšího odstavení byly zejména ekonomické důvody.

První blok zahájil 13. března 2020 odstávku kvůli údržbě zařízení. 18. června však společnost Ringhals AB podepsala dohodu o možnosti dalšího využívání bloku s provozovatelem národní přenosové sítě, společností Svenska Kraftnät.

31. března informovala společnost Vattenfall energetickou burzu Nordpool Power o záměru odstavení reaktoru do pozdního léta kvůli současným tržním cenám elektřiny. Dle dohody byl ale reaktor dále provozován až do konce roku 2020. Následně došlo k jeho definitivnímu odstavení.

„Během léta jsou bezpečnostní rezervy v elektrické přenosové síti menší a v rámci stabilizace sítě a řešení problémů s jejím narušením vlivem nepředvídatelných událostí jsou nutná bezpečnostní opatření. Díky těm budeme schopni zvládat vzniklé problémy,“ sdělila společnost Svenska Kraftnät při podpisu dohody o dalším provozu reaktoru.

První až třetí blok elektrárny vyráběly přibližně 15 % spotřebovávané elektřiny v zemi. Ročně vyrobily přibližně 23 TWh elektřiny.

V jaderné elektrárně Ringhals jsou postaveny jak technologie tlakovodního reaktoru (2., 3. a 4. blok elektrárny), tak také technologie varného reaktoru (1. blok elektrárny). Všechny bloky byly uváděny do provozu mezi léty 1975 a 1983.

V době komerčního provozu všech bloků byl instalovaný výkon elektrárny 3 967 MW elektrických, zatímco nyní, kdy jsou v provozu pouze 3. a 4. blok, je instalovaný výkon 2 186 MWe.

Pro třetí a čtvrtý blok existují plány dlouhodobého provozování. Podle těch by bloky měly být provozovány po dobu 60 let, tedy až do konce 40. let 21. století.

Elektrárna je umístěna na poloostrově Värö, přibližně 65 km od města Gothenburg.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP