2/2025

Průmyslový plán EU má posílit konkurenceschopnost evropského průmyslu na cestě ke klimatické neutralitě

| autor: Zuzana Vrbová| zdroj: oenergetice.cz0

alexandre-lallemand-Pcs3mOL14Sk-unsplash
zdroj: unsplash.com

Evropská komise v únoru zveřejnila svůj Průmyslový plán Zelené dohody. Jeho cílem je posílit konkurenceschopnost evropského průmyslu při přechodu ke klimatické neutralitě. Jaká opatření plán konkrétně obsahuje?

Zelená dohoda Evropské unie (EU) má za cíl učinit EU uhlíkově neutrální do roku 2050 a nedávno oznámený průmyslový plán je kritickou součástí tohoto úsilí. Evropská unie plánem reagovala mimo jiné i na americký zákon pro snížení inflace, jehož cílem je přilákat a udržet klíčové průmyslové sektory v USA. Rozbor evropského plánu nedávno přinesl server Energypost.

Cílem Průmyslového plánu EU je zajistit, aby se alespoň 40 % nízkouhlíkových technologií využívaných v Unii vyrábělo do roku 2030 ne jejím území. Plán definuje osm strategických technologií neutrálních z hlediska emisí skleníkových plynů.

Jedná se mimo jiné o solární elektrárny (jak pro výrobu elektřiny, tak i tepla), větrné elektrárny, baterie a další technologie pro skladování energie, tepelná čerpadla a geotermální technologie, elektrolyzéry a bioplynové a biometanové technologie.

Plán stanoví vizi EU pro její průmysl se zaměřením na výrobu těchto nízkouhlíkových technologií a zároveň pro snižování emisí skleníkových plynů v unijním průmyslu. EU si klade za cíl zvýšit investice do definovaných uhlíkově neutrálních technologií a podpořit jejich vývoj a komercializaci.

Plán má za cíl nastartovat uhlíkově neutrální průmysl v Evropě, snížit bariéry v podobě legislativy a povolování a využívání kritických materiálů. Unie zároveň pracuje na reformě podoby trhu s elektřinou v EU, která podle Evropské komise pomůže s rozvojem obnovitelných zdrojů energie.

Princip oběhového hospodářství

Průmyslový plán také zdůrazňuje potřebu zakotvení principů oběhového hospodářství. Tím adresuje mimo jiné problematiku recyklace odstavených obnovitelných zdrojů energie. Cílem Plánu je minimalizace odpadu, implementace udržitelných výrobních procesů,  znovuvyužití zdrojů, nebo jejich recyklace a vytvoření udržitelných dodavatelských řetězců.

EU poskytne mimo jiné finanční prostředky na výzkum a inovace v těchto oblastech a podpoří rozvoj nových obchodních modelů, které upřednostňují udržitelnost.

Spravedlivý přechod na neutrální ekonomiku

Dalším klíčovým aspektem průmyslového plánu je zaměření na spravedlivý přechod na uhlíkově neutrální ekonomiku. EU se dlouhodobě zaobírá otázkou toho, jaký bude mít tento přechod dopad na pracovníky v určitých odvětvích, jako například těžba uhlí a těžký průmysl, a nízkopříjmové komunity. Plán obsahuje část týkající se investic do rekvalifikačních a školicích programů pro pracovníky a k podpoře postižených komunit.

Normy pro dovoz zboží

Průmyslový plán rovněž zdůrazňuje potřebu rovných podmínek v mezinárodním obchodu. Cílem EU je zajistit, aby zboží dovážené do Evropské unie splňovalo stejné ekologické normy jako zboží vyrobené lokálně, což má rovněž za cíl narovnání podmínek pro unijní a zahraniční průmysl. Dle Plánu bude EU v budoucnu pracovat na nastavení opatření na podporu udržitelných postupů v globálních dodavatelských řetězcích.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva