1/2024

Průmysl zažívá slušný start do nového roku, stavebnictví ale stagnuje

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

Průmysl zažívá slušný start do nového roku, stavebnictví ale stagnuje

V lednu vzrostla dle Českého statistického úřadu průmyslová výroba meziročně o 4,3 %, v únoru pak dokonce o 6,7 % (čísla očištěná o kalendářní efekty). Průmysl rostl i meziměsíčně – o 3,5 % v lednu oproti prosinci 2016 a o 0,7 % v únoru oproti lednu 2017.

„Meziměsíční růsty ukazují na lepšící se situaci v průmyslu na počátku tohoto roku, přestože jsou vysoká tempa růstu částečně daná nízkou srovnávací základnou, zejména v odvětvích energetiky a chemické výroby.

Prim hrála jako tradičně výroba automobilů s růstem o 6,3 % meziročně, a přispěla tak k celkovému růstu průmyslu o 1,6 procentního bodu. Ukazuje se tak, že i letos by měl být průmysl, zejména zpracovatelský průmysl, tahounem ekonomiky jako loni, kdy zpracovatelský průmysl zvýšil svou přidanou hodnotu o 4,8 %, výroba rostla o 3,7 %,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Méně potěšitelná je situace ve stavebnictví. Pozemní stavitelství se sice pomalu dostává z problémů, když je meziročně téměř na nule (-0,2 %). Naopak do ještě větších problémů se dostává inženýrské stavitelství, s meziročním poklesem o 28,7 %.

Inženýrské stavitelství doplácí na přebyrokratizované povolovací řízení. Snad by v tomto ohledu mohla pomoci Sněmovnou právě schválená novela stavebního zákona,“ doplňuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP