Reklama

11. 5. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Tisková zpráva SP ČR

Průmysl dále dominuje. Růst objemu zakázek o 15 % je pozitivní signál do budoucna, nedostatek lidí ale limituje

„Přes mírný meziměsíční pokles průmysl v prvním čtvrtletí udržel svoji kondici. Hodnota zakázek navíc ukazuje, že by se průmysl neměl zadrhnout ani v dalších měsících. Přestože dosavadní tempo výroby překračuje původní odhady pro letošní rok, prozatím predikci neměníme."

Predikce Svazu tak zůstává mírně nad 3 % růstu průmyslové produkce za celý rok,“ komentuje již tradičně silný český průmysl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

V březnu 2017 vzrostla dle Českého statistického úřadu průmyslová výroba meziročně o 4,4 %, navázala tak na výsledky z února, kdy rostla o 6,7 % (čísla očištěná o kalendářní efekty). Meziměsíčně průmysl v březnu se dostal do mírně záporných čísel a poklesl o 0,4 %, přičemž v únoru dosahoval meziměsíční růst 0,7 %.

Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 15,1 %. Potěšitelné je, že hodnota tuzemských zakázek rostla rychleji a to o 16,2 %. Zahraniční zakázky rostly o 14,5 %. U odvětvového pohledu se navíc nejedná pouze o nárůst zakázek v automobilovém průmyslu, ale například i v sektorech jako stroje a zařízení či výroba elektrických zařízení.

„Hodnoty růstu považujeme celkově za pozitivní, za první čtvrtletí se pohybuje očištěné meziroční tempo na více než dvojnásobku průměru loňského roku, když dosáhlo růstu 5,3 %. Dominance průmyslu tedy zůstává a průmysl v prvním čtvrtletí ukázal, že byl schopen pozitivní výsledky dále posunout,“ doplňuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„I tak ale držíme pro následující měsíce určitou míru opatrnosti ve smyslu zmírnění růstových temp, vycházíme i z celkového očekávání firem pro letošní rok. Firmy naráží na potenciál pracovních sil. Pro hodnocení vlivu kurzu po tzv. exitu je zatím příliš brzy, firmy nicméně s určitým posílením ve svých plánech převážně počítaly,“ říká za Svaz průmyslu a dopravy ČR Čížek.

Tisková zpráva ke stažení zde.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372