Reklama

1. 7. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: (mar)

Prodej elektromobilů v Dánsku se výrazně propadl. Příčina nepřekvapuje

Zelená země patřila kdysi mezi největší podporovatele aut na elektrický pohon.

Jestli si to někdo připouští nebo ne, trh s elektromobily závisí především na státní podpoře. Přestože jednotlivé parametry aut na elektrický pohon, jako například dojezd, výkonnost baterie, či stále se zlepšující cena, včetně potřebné infrastruktury, stačí zrušit jejich podporu a ihned se ukáže jak jsou (ne) konkurenceschopné.

Nejnovějším, ne prvním ani posledním, příkladem je Dánsko. Prodeje elektromobilů včetně hybridů se zde propadly o 60% za první tři měsíce tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce.

%pst%

To je v naprostém protikladu se sousedním Švédskem, které poskytuje štědré dotace a kde prodej vzrostl o 80%. Průměrný růst v EU byl na úrovni 30%.

Na elektromobily v Dánsku se vztahovaly daňové úlevy, které se tamní vláda v roce 2015 zavázala postupně zrušit s odůvodněním rozpočtových ztrát a snahou vytvořit rovné podmínky na automobilovém trhu.

Přestože nejpopulárnější značka elektromobilů Tesla lobovala proti tomuto rozhodnutí a Elon Musk upozorňoval na negativní dopad na prodejnost.

"Nový daňový režim zcela zabil trh. Cena opravdu rozhoduje," cituje ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372