2/2023

Pro podnikatele je připraveno 1,95 miliardy korun na elektromobilitu

| autor: redakce| zdroj: MPO0

sophie-jonas-9eLBz_H5aso-unsplash
zdroj: unsplash.com

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo výzvu z Národního plánu obnovy (NPO), která má podpořit nákupu elektromobilů a dále pořízení a výstavbu dobíjecích stanic. Malé, střední i velké podniky budou moci podávat žádosti od 1. ledna 2024 do 30. září 2025.

„Automobilový průmysl je páteří naší ekonomiky. Udržet tempo s rozvojem elektromobility je proto jedním z důležitých úkolů pro české hospodářství. Proto jsme připravili ve spolupráci s NRB výzvu jak na podporu nákupu elektromobilů v hodnotě 1,65 miliardy korun, tak pořízení a výstavbu dobíjecích stanic za 300 milionů korun. Podpora se skládá z bankovní záruky za komerční úvěr a finančního příspěvku podle typu vozu,“ říká Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu.

Výzva bude financována z evropských prostředků prostřednictvím Národního plánu obnovy a jejím cílem je rozvoj a rozšíření bezemisní mobility v českém hospodářství v souladu se zásadními strategickými dokumenty Evropské unie (EU) a České republiky. Jde například o Národní akční plán čisté mobility nebo Zelenou dohodu pro Evropu, v rámci které se Česká republika spolu s dalšími členskými státy v roce 2020 zavázala dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050.

Finanční prostředky jsou určeny na osobní a nákladní automobily na elektrický a vodíkový pohon a výstavbu dobíjecích stanic. Dle informací z ministerstva bude mít podpora dvě části – bankovní záruku za komerční úvěr a samotný finanční příspěvek. „Záruku poskytneNárodní rozvojová banka (NRB) podnikateli za úvěr, s jehož využitím si podnikatel vůz nebo dobíjecí stanici pořídí. Záruku lze poskytnout až do výše 70 % jistiny zaručovaného úvěru. V případě pořízení osobního vozu může rozvojová banka poskytnout záruku za úvěr od 300 tisíc do 1,5 milionu korun," uvádí MPO.

Finanční příspěvek u osobních automobilů může dosahovat až 200 tisíc korun a u nákladních či vodíkových vozů až 300 tisíc korun. Na pořízení dobíjecích stanic typu AC lze získat příspěvek až 50 tisíc korun a na dobíjecí stanici typu DC s výkonem do 40 kilowattů bude možné získat dotaci až 100 tisíc korun. Na nákup ještě výkonnějších DC stanic lze získat podporu až 150 tisíc korun. Celková podpora na vozidlo a dobíjecí stanici nesmí přesáhnout míru veřejné podpory dle de minimis, která je omezena limitem 200 tisíc EUR pro jeden podnik v tříletém období.

„Zvolili jsme nejlepší vhodný způsob financování, který neobsahuje žádné limitující podmínky a díky přítomnosti úvěru cílí na ty, kteří si elektromobil nemohou sami dovolit,“ je přesvědčen vrchní ředitel sekce fondů Evropské unie Marian Piecha. Plány obnovy všech členských států musí splnit určitý podíl zelených projektů a výzva na podporu elektromobility je jedním z nich.

Aby mohla Česká republika prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost EU na podporu elektromobility čerpat, musí podnikatelé pořídit alespoň 4 555 elektro vozů, což je závazný cíl NPO. Proto bude výzvu nejprve financovat MPO a po splnění podmínek je EU resortu proplatí. „Podání žádostí bude snadné, stejně tak jsme nastavili poměrně benevolentní podmínky pro žadatele. Proto očekáváme, že se celá podpora beze zbytku vyčerpá,“ dodává Piecha.

Žádosti bude možné podávat nejdříve od 1. ledna 2024 do 30. září 2025 na všech pobočkách NRB. Zájemci o podporu se již nyní mohou obracet přímo na banky a leasingové společnosti, které budou spolupracovat s NRB. Výzva je k dispozici na webu MPO na tomto odkazu.

Ke stažení:

NPO_Výzva_Záruka_Elektromobilita[pdf, 447 kB]

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP