1/2023

Přebytek emisních povolenek na trhu dál klesá. Od loňska se snížil o více než 20 %

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

marcin-jozwiak-T-eDxGcn-Ok-unsplash
zdroj: unsplash.com

Přebytek emisních povolenek na trhu, který odpovídá počtu emisních povolenek v oběhu, meziročně poklesl o více než 300 milionů kusů.Vyplývá to z tiskové zprávy Evropské komisezveřejněné v polovině května. S ohledem na pravidla tzv. Rezervy tržní stability (MSR) bude od září 2023 do srpna 2024 staženo do této rezervy dalších 272 milionů povolenek.

O vzniku tzv. Rezervy tržní stability rozhodla Evropská unie v roce 2015, tedy v době, kdy se ceny emisních povolenek pohybovaly hluboko pod 10 EUR/t CO2 a Evropská unie hledala cestu, jak dostat jejich cenu na hladinu, která by motivovala provozovatele zařízení spadajících pod EU ETS k realizaci dekarbonizačních opatření.

V posledních letech nicméně cena emisních povolenek prudce vzrostla a v únoru překonala hranici 100 EUR/t. Hodnotě 100 EUR/t se přiblížila ještě v polovině března a na začátku dubna, než začal pokles na současných zhruba 85 EUR/t. Pravidla týkající se umisťování povolenek do MSR i přes nárůst jejich ceny však prozatím nebyla upravena.

Nadále tak platí, že je do MSR umístěno 24 % z přebytku povolenek na trhu, pokud má přebytek hodnotu vyšší než stanovenou prahovou hodnotu 833 milionů. Naopak v případě, kdy by počet emisních povolenek v oběhu klesl pod 400 milionů, dojde k uvolnění 100 milionů povolenek z rezervy na trh.

Aktuálně zveřejněná hodnota přebytku ve výši 1,135 mld. kusů znamená, že od září 2023 do srpna 2024 bude do MSR staženo dalších 272 milionů povolenek. Zároveň se potvrdil trend nastartovaný v loňském roce, kdy počet emisních povolenek v oběhu meziročně klesl o 130 milionů kusů na necelých 1,5 mld. kusů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS