1/2021

Pravidla pro nákupy ekologických vozidel schváleny

| zdroj: MMR0

ev-5704430_640.jpg
zdroj: pixabay

Vláda chválila Pravidla podpory nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb pro úřady státní správy. Pro ostatní zadavatele jde pak pouze o doporučení. Česká republika se jako členský stát Evropské unie zavázala transponovat EU nařízení do českého právního řádu.

„Jde o částečnou transpozici EU směrnice o čistých vozidlech. Hlavní principy Pravidel spočívají ve stanovení požadavku na dosažení určených minimálních podílů nízkoemisních vozidel a vozidel s nulovými emisemi při zadávání veřejných zakázek a při pořizování veřejných služeb v přepravě cestujících,“ říká Vlastimil Fidler, ředitel odboru veřejných zakázek Ministerstva pro místní rozvoj.

Tyto podíly budou muset být dosaženy ve sledovaném časovém období při zadávání:

  1. nadlimitních veřejných zakázek na pořizování v návrhu zákona definovaných vozidel,
  2. nadlimitních veřejných zakázek na poskytování služeb souvisejících s dopravou určených v návrhu zákona a
  3. veřejných služeb v přepravě cestujících na základě zákona č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících.

Jedná se o dočasné řešení do doby, než bude přijat zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících, který je aktuálně v Poslanecké sněmovně.

Tento návrh zákona je implementačním právním předpisem ve vztahu novelizované evropské směrnici o podpoře čistých a energeticky účinných silničních vozidel, u které uplyne transpoziční lhůta 2. srpna 2021. Proto Ministerstvo pro místní rozvoj navrhlo ve spolupráci s Ministerstvem dopravy zavést nezbytnou úpravu ve vládním návrhu zákona formou usnesení vlády. Pravidla jsou proto účinná od 2. srpna 2021. Usnesení vlády bude platné do doby, než vstoupí v účinnost zákon.

Usnesení vlády o zavedení Pravidel podpory nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících je k dispozici zde.

MMR chystá k Pravidlům také metodiku. Ta bude k dispozici na Portálu o veřejných zakázkách www.portal-vz.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace