1/2024

Považovat biomasu za „čistý“ zdroj je zvrácenost

| autor: redakce0

Dřevo - biomasa
zdroj: Pixabay

A je to tu. Už se o tom jen nešušká. Otevřeně se hovoří o tom, že energetické zdroje využívající biomasu, jako obnovitelný zdroj, nejsou čisté.

Několik evropských zemí, které jsou považovány za vůdce v ochraně klimatu, vděčí za snížení svých emisí biomase. Pokud by ale „uhlíkové účetnictví“ v rámci systému obchodování s emisemi (ETS) bylo založeno na vědě a reálných dopadech na klima, mohli bychom se v budoucnu dočkat toho, že by vše vypadalo jinak. Evropská komise pracuje na revizi svého centrálního nástroje pro klimatickou politiku a Vědecká poradní rada evropských akademií navrhla nový a radikální standard.

Označování lesní biomasy jako obnovitelné energie má zvrácený dopad na klima. Velká část biomasy používané v Evropě je uhlíkově neutrální. Současná účetní pravidla v rámci systému obchodování s emisemi umožňují některým elektrárnám a zemím pyšnit se tím, že jsou průkopníky v oblasti klimatu, přestože ve skutečnosti klima poškozují,“ říká profesor Michael Norton, ředitel programu EASAC pro životní prostředí.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP